Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Przebieg warunków agrometeorologicznych w okresie od jesieni 2016 r. do lata 2017 r.

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Siewy zbóż ozimych na jesieni 2016 r. przeprowadzano na ogół w optymalnych terminach...

Siewy zbóż ozimych na jesieni 2016 r. przeprowadzano na ogół w optymalnych terminach agrotechnicznych, pomimo występującego rejonami w tym czasie znacznego przesuszenia gleby. Do końca drugiej dekady października siewy na ogół zakończono.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowane w październiku częste opady deszczu znacznie poprawiły stan uwilgotnienia gleby i miały korzystny wpływ na procesy kiełkowania ziarna i wschody ozimin. Temperatura powietrza w listopadzie podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wzrostu i rozwoju późno zasianych ozimin, a dobowe wahania temperatury powietrza sprzyjały hartowaniu się roślin.
 
Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, rośliny weszły w stan zimowego spoczynku dobrze wyrośnięte i rozkrzewione. Przebieg pogody w miesiącach zimowych nie stwarzał na ogół większego zagrożenia dla zimujących roślin, pomimo występujących w pierwszej połowie stycznia dużych spadków temperatury powietrza, przy niewielkiej na ogół pokrywie śnieżnej.

Lokalnie w drugiej, a na znacznym obszarze Polski w trzeciej dekadzie marca nastąpiło ruszenie wegetacji roślin ozimych. Na początku okresu wegetacyjnego potrzeby wodne roślin były w pełni zaspokojone. Pod koniec marca rozpoczęto siewy owsa, pszenicy jarej i jęczmienia jarego.

Kwietniowe chłodne dni z opadami deszczu spowalniały tempo wzrostu i rozwoju roślin oraz nie sprzyjały prowadzonym pracom polowym. Notowane na przełomie pierwszej i drugiej dekady maja przymrozki spowodowały w wielu rejonach kraju uszkodzenia niektórych upraw. W trzeciej dekadzie maja wyraźne ocieplenie przyspieszyło tempo wzrostu i rozwoju roślin. Ciepłe dni na początku czerwca sprzyjały wzrostowi i rozwojowi roślin, pomimo występującego rejonami niedostatecznego uwilgotnienia gleby.
 
Notowane w drugiej połowie czerwca opady deszczu, miejscami dość obfite, wpłynęły na dobre uwilgotnienie gleby. Lokalnie jednak ulewne deszcze, połączone z burzami i silnym wiatrem, oraz gradobicia spowodowały nadmierne uwilgotnienie gleby, wylegnięcie łanów zbóż, a miejscami nawet podtopienia pól. W pierwszej połowie lipca obserwowano dojrzewanie upraw, a utrzymujące się opady deszczu zapewniają dobre uwilgotnienie gleby. W drugiej dekadzie miesiąca lokalnie przystąpiono do koszenia jęczmienia ozimego oraz rzepaku i rzepiku. Przebieg warunków pogodowych w okresie żniw będzie miał decydujący wpływ na wielkość i jakość uzyskanych zbiorów.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl