Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Pszenica i kukurydza taniały na Matif (3.04.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Wyprzedaż na rynku amerykańskim obok pszenicy objęła także kukurydzę i soję podczas...

Wyprzedaż na rynku amerykańskim obok pszenicy objęła także kukurydzę i soję podczas środowej sesji. W przypadku pszenicy korekta notowań jest już zaawansowana i sięga ponad 6% w stosunku do marcowych maksimów (ciągle jednak ceny są o ponad 20% wyższe od wieloletnich minimów ze stycznia).


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Lekka poprawa sytuacji na objętych suszą obszarach upraw amerykańskiej pszenicy oraz oddalanie się możliwości negatywnego dla rynku rozszerzenia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego zachęciły kapitał spekulacyjny do sprzedaży kupionych po niższych cenach kontraktów. O ile zboża na Matif zdążyły zareagować lekką przeceną to już rzepak nie miał takiej szansy (spadki na soi miały miejsce po zamknięciu sesji w Paryżu) i zamknął dzień na poziomie z wtorku.

Kontrakty na kukurydzę i soję znajdują się w silnym trendzie wzrostowym, jeszcze we wtorek zaliczyły długoterminowe maksima na giełdzie w Chicago. W środę doszło do realizacji zysków na kukurydzy i soi przez część inwestorów finansowych skutkującej zamykaniem długich pozycji (sprzedaż kontraktów).  Bardzo wysokie poziomy zwłaszcza soi są nieuzasadnione fundamentalnie i dają farmerom doskonałą okazję do zabezpieczania tegorocznych zbiorów (presja podażowa). Przypomnę w tym miejscu, że areał zasiewów amerykańskiej soi ma szansę wzrosnąć o 6% r/r, co powinno przełożyć się na wyższe od ubiegłorocznych zbiory.

W przypadku amerykańskiej kukurydzy pojawiają się niezależne od rządu (lepsze od USDA) prognozy areału zasiewów. Co ciekawe niektórzy analitycy zauważają, że USDA w swoich prognozach areału zasiewów (kukurydza -4% r/r) nie uwzględnił całego dostępnego obszaru.


Tym, czasem eksport rosyjskich i ukraińskich zbóż nie tylko nie zwolnił ale wręcz przyspiesza. Spekulanci obstawiali rozszerzenie konfliktu o Krym i znaczne ograniczenie eksportu z tych krajów. Tak się jednak nie dzieje. Na razie problem dotyczy tego, komu zaliczy się zbiory ok 2 mln ton zbóż pochodzących z Krymu w oficjalnych prognozach i statystykach...

Nadal są pewne obawy dotyczące deficytu opadów w Rosji i na Ukrainie jednak prognozy na najbliższe 2 tygodnie są obiecujące, a zasiewy zbóż jarych przebiegają sprawnie.


Czytaj więcej o cenach zbóż

W UE uprawach sytuacja również wygląda dobrze, mimo że przydałoby się więcej deszczu w Niemczech i niektórych krajach Europy Wschodniej. Najbliższe 2 tygodnie powinny przynieść więcej opadów. Warunki upraw we Francji (największy producent zbóż w UE) i w Wielkiej Brytanii są lepsze niż były rok temu, a łagodna zima przyspieszyła rozwój roślin. Zapowiada się zatem kolejny bardzo dobry rok na unijnym rynku zbóż i rzepaku. Kraje Basenu Morza Czarnego powinny także zebrać podobną ilość zbóż jak rok temu (prognozuje się lekki spadek w Rosji i Ukrainie ale duży wzrost w Kazachstanie). Stąd, jeśli nie wydarzą się większe problemy pogodowe i jeśli nie dojdzie do wybuchu wojny między Rosją i Ukrainą wysokie ceny zbóż nie będą mieć uzasadnienia.


Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl