| Autor: redakcja1

Rosną szacunki zapasów amerykańskiej kukurydzy i pszenicy, drastycznie maleją zapasy soi (01.10.2014)

Wtorek przyniósł dużo emocji na giełdowy rynek zbóż. Widoczne to było w zachowaniu kontraktów notowanych na giełdzie w Chicago.

Rosną szacunki zapasów amerykańskiej kukurydzy i pszenicy, drastycznie maleją zapasy soi (01.10.2014)
Kwartalne dane na temat zapasów zwykle wprowadzają większą zmienność na rynek, tym bardziej że wczoraj równolegle ukazały się także amerykańskie szacunki tegorocznej produkcji pszenicy.
 
Tak też było we wtorek, jeszcze przed publikacją raportów amerykańskie kontrakty traciły na wartości (umacniający się dolar), jednak po ukazaniu się danych gwałtownie zaczęła tanieć pszenica w Chicago, która chwilowo traciła nawet 3%, by ostatecznie zamknąć dzień na niespełna 1% minusie.

Zupełnie odwrotnie na dane zareagowała soja, zaraz po publikacji raportu z lekkiego minusa zrobił się ponad 1% wzrost notowań, który jednak prawie natychmiast stał się okazją do sprzedaży kontraktów. Ostatecznie soja zamknęła dzień na ponad 1% minusie. Kukurydza zareagowała na dane pogłębieniem przeceny o ok. 1%, a w skali całego dnia 1,5%.

W przypadku kukurydzy zapasy na dzień 1-września okazały się większe od oczekiwań rynku i większe niż przed rokiem, co przy zapowiedzi rekordowych tegorocznych zbiorów musi prowadzić do dalszych przecen.

Dla soi raport był bardzo zły, pokazał spadek zapasów poniżej oczekiwań rynkowych, do poziomu 2,5 mln ton - najniższego od 1972 roku. W tym przypadku po chwilowej reakcji wzrostowej na złe dane, zwyciężyła jednak świadomość tegorocznego rekordu produkcji i odbudowania zapasów na koniec sezonu 2014/15 – notowania ostatecznie spadły.

Amerykańska pszenica. Dane szacunkowe o tegorocznej produkcji (2014/15 - wszystkich odmian) były zgodne z przewidywaniami analityków i nieco większe od prognozy wrześniowej USDA.

Tu jednak było duże zróżnicowanie odmianowe. Szacunki produkcji pszenicy ozimej miękkiej (kontrakt na CBoT) spadły, podczas gdy wzrosły dla pszenicy jarej. Dane o zapasach na 1-września były lekko powyżej oczekiwań rynku i większe niż rok temu.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!