| Autor: redakcja1

Rośnie opozycja przeciw planom KE dot. scedowania decyzji o imporcie GMO na państwa członkowskie

Komisja Europejska zaproponowała zmianę zasad importu pasz i żywności GMO, jak kukurydzy czy soi zmodyfikowanej genetycznie, zgodnie z którą kraje członkowskie mają mieć możliwość decyzji dotyczącej zakazu importu tych produktów – podaje FAMMU/FAPA.

Rośnie opozycja przeciw planom KE dot. scedowania decyzji o imporcie GMO na państwa członkowskie

Propozycja KE zakłada, że nawet jeśli jakiś produkt GMO uzyska aprobatę EFSA i zostanie dopuszczony do importu na unijny rynek, to poszczególne państwa i tak będą miały możliwość ograniczenia tego importu lub jego zakazania. Kraje unijne będą musiały podać uzasadnienie decyzji, przy czym KE nie precyzuje, jakie mogą to być powody.

 

Opozycja w stosunku do propozycji nasila się, gdyż przedstawiciele PE ostrzegli Komisję, aby zrezygnowała z planów umożliwiających wprowadzenie zakazu importu GMO na poziomie poszczególnych państw, co ich zdaniem spowodowałoby zagrożenie dla produkcji mięsa w Europie oraz zakłóciłoby unijny rynek pasz.

 

Przeciwnicy są zdania, że dojdzie do zakłócenia funkcjonowania rynku wewnętrznego jeśli państwa będą mogły zakazać importu pasz GMO na podstawie przyczyn innych niż zdrowie lub ochrona środowiska. Przeciwko propozycji opowiedziały się organizacje pozarządowe ochrony środowiska, przemysł, wiele krajów Wspólnoty, a teraz PE z koalicjami parlamentarnymi domaga się zaniechania planów bez dalszych dyskusji na ten temat.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!