Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rośnie opozycja przeciw planom KE dot. scedowania decyzji o imporcie GMO na państwa członkowskie

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Komisja Europejska zaproponowała zmianę zasad importu pasz i żywności GMO, jak kukurydzy czy...

Komisja Europejska zaproponowała zmianę zasad importu pasz i żywności GMO, jak kukurydzy czy soi zmodyfikowanej genetycznie, zgodnie z którą kraje członkowskie mają mieć możliwość decyzji dotyczącej zakazu importu tych produktów – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Propozycja KE zakłada, że nawet jeśli jakiś produkt GMO uzyska aprobatę EFSA i zostanie dopuszczony do importu na unijny rynek, to poszczególne państwa i tak będą miały możliwość ograniczenia tego importu lub jego zakazania. Kraje unijne będą musiały podać uzasadnienie decyzji, przy czym KE nie precyzuje, jakie mogą to być powody.

 

Opozycja w stosunku do propozycji nasila się, gdyż przedstawiciele PE ostrzegli Komisję, aby zrezygnowała z planów umożliwiających wprowadzenie zakazu importu GMO na poziomie poszczególnych państw, co ich zdaniem spowodowałoby zagrożenie dla produkcji mięsa w Europie oraz zakłóciłoby unijny rynek pasz.

 

Przeciwnicy są zdania, że dojdzie do zakłócenia funkcjonowania rynku wewnętrznego jeśli państwa będą mogły zakazać importu pasz GMO na podstawie przyczyn innych niż zdrowie lub ochrona środowiska. Przeciwko propozycji opowiedziały się organizacje pozarządowe ochrony środowiska, przemysł, wiele krajów Wspólnoty, a teraz PE z koalicjami parlamentarnymi domaga się zaniechania planów bez dalszych dyskusji na ten temat.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl