| Autor: mikolaj

Spotkanie z protestującymi rolnikami w Grudziądzu

W Starostwie Powiatowym w Grudziądzu podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk spotkał się dziś z protestującymi rolnikami. W rozmowach brała również udział wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes.

Spotkanie z protestującymi rolnikami w Grudziądzu

Podczas spotkania wiceminister Nalewajk omówił aktualną sytuację na krajowym rynku rzepaku z uwzględnieniem uwarunkowań międzynarodowych, trendów europejskich oraz światowych. Przedstawił aktualne dane dotyczące importu z których wynika, że w lipcu bieżącego roku sprowadzono o ok. 70 % mniej rzepaku, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Podsekretarz stanu przypomniał, że od akcesji do Unii Europejskiej nie są dopuszczone na krajowym rynku formy interwencji inne, niż wynikające z mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej. Poinformował, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócił się już do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o sprawdzenie czy na rynku rzepaku nie było działań niezgodnych z prawem. Zwrócił także uwagę, że jednym ze skutecznych sposobów wpływających na stabilizację cen jest zrzeszanie się rolników w grupach producentów rolnych, które umożliwiają skuteczniejsze oddziaływanie na sytuację popytowo-podażową. Grupy producentów rolnych mogą korzystać z dodatkowych środków unijnych – powiedział wiceminister Nalewajk


Rozmowy nie doprowadziły do porozumienia.

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!