| Autor: redakcja1

Sprzedaż eksportowa amerykańskiej kukurydzy jest wyjątkowo słaba na początku nowego sezonu

W tygodniu kończącym się 3-go października Amerykanie wysłali na eksport tylko niespełna 0,5 mln ton kukurydzy. Jest to wprawdzie nieco więcej niż tydzień wcześniej, ale tygodniowe załadunki kukurydzy stanowią zaledwie 1/3 wysyłek z analogicznego tygodnia w 2018 roku. Podobne proporcje utrzymują się od początku sezonu 2019/20 (zaczął się dla kukurydzy i soi 1-go września).

Sprzedaż eksportowa amerykańskiej kukurydzy jest wyjątkowo słaba na początku nowego sezonu
Kukurydza pochodząca z USA przegrywa konkurencję cenową z dostawcami z Ameryki Południowej i Ukrainy. Na rynku pojawiały się informacje o pojedynczych transportach tego zboża do USA z Ameryki Południowej właśnie.
 
W odróżnieniu od kukurydzy, ceny amerykańskiej soi są jednymi z najniższych na globalnym rynku. Trwająca od ponad roku wojna handlowa z Chinami przeniosła chińskie zakupy nasion z USA do Ameryki Południowej, windując równocześnie ceny soi brazylijskiej i argentyńskiej. W ostatnim czasie Chiny w geście dobrej woli zwolniły z ceł odwetowych zakupy dużych partii soi amerykańskiej. Widoczne jest to w danych z ostatniego tygodnia i przekłada się na wyższą niż rok temu sprzedaż eksportową na początku tego sezonu.
 
Załadunki eksportowe amerykańskiej pszenicy spadły w ostatnim tygodniu pod presją wzrostu cen. Jednak obecny sezonjest znacząco lepszy niż poprzedni.


Tagi:
źródło: