Susza rolnicza. Najbardziej zagrożone zboża jare

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, zgodnie z wymogami Obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (3064 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, rzepaku i rzepiku, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz roślin strączkowych.

Susza rolnicza. Najbardziej zagrożone zboża jare

Zagrożenie suszą rolniczą dla truskawek występuje na glebach I kategorii. Susza dla tych upraw występuje w jednym województwie w 5 gminach (w 0,2% gmin kraju) na 0,002 % gruntów ornych. Dane dotyczące tych upraw przedstawia tabela 7.

 

Tabela 7.

L.p.

Województwo

Liczba gmin ogółem

Liczba gmin zagrożonych

Udział gmin zagrożonych [%]

Udział powierzchni zagrożonej [%]

1

mazowieckie

364

5

1,4

0,01

 

Zagrożenie suszą rolniczą dla tytoniu występuje na glebach I kategorii. Susza dla tych upraw występuje w jednym województwie w 5 gminach (w 0,2% gmin kraju) na 0,002 % gruntów ornych. Dane dotyczące tych upraw przedstawia tabela 8.

 

Tabela 8.

L.p.

Województwo

Liczba gmin ogółem

Liczba gmin zagrożonych

Udział gmin zagrożonych [%]

Udział powierzchni zagrożonej [%]

1

mazowieckie

364

5

1,4

0,01

 

Najniższe wartości KBW występowały dokładnie w tych samych rejonach jak w poprzednich okresach sześciodekadowych. Najniższe wartości KBW notowano w dalszym ciągu we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, północno-zachodniej części województwa łódzkiego, na Równinie Kutnowskiej i Pojezierzu Kujawskim, z tym że obecne wartości były o ok. 20 mm niższe i wynosiły od -180 do -199 mm. Niskie wartości KBW w dalszym ciągu występowały na obszarze województwa: pomorskiego, we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego a obecnie również w województwie podlaskim, wartości KBW w tych rejonach były niższe względem poprzedniego okresu raportowania o 20 mm i wynosiły od -150 do -169 mm. W niektórych rejonach kraju wartości KBW względem poprzedniego okresu były niższe o 40 mm a nawet o 50 mm. Duże obniżenie wartości KBW odnotowano szczególnie na Podlasiu, na Lubelszczyźnie oraz w północnych rejonach Małopolski oraz Podkarpacia.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: