| Autor: redakcja1

Susza rolnicza wśród rzepaku, rzepiku i buraków cukrowych

IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: buraka cukrowego oraz rzepaku i rzepiku.

Susza rolnicza wśród rzepaku, rzepiku i buraków cukrowych
W czternastym okresie raportowania tj. od 1 sierpnia do 30 września 2018 roku, stwierdza się wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.
 
W wyniku znacznego ochłodzenia jak ze względu na występujące w całym kraju opady atmosferyczne w ostatniej dekadzie września, wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego wzrosły aż o 49 mm w stosunku do poprzedniego okresu. Najniższe wartości w dalszym ciągu występowały na Pojezierzu Wielkopolskim, w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego od -150 do –190 mm oraz na Nizinie Śląskiej od -150 do -170 mm. Duży deficyt wody od –120 do -150 mm notowany był w pozostałej zachodniej części kraju. We wschodniej części Polski notowany był mniejszy deficyt wody od -50 do -110 mm z wyjątkiem Polesia Lubelskiego, na którym niedobór wody wynosił od -120 do -150 mm.
 
Aktualnie susza rolnicza w Polsce występuje wśród następujących monitorowanych upraw:
  • Rzepaku i rzepiku,
  • Buraka cukrowego.
Liczba oraz udział gmin zagrożonych suszą w kraju (w %)
Lp. Uprawa Liczba gmin zagrożonych suszą Udział gmin zagrożonych suszą w Polsce[w %]
1. Rzepak i rzepik 412 16,63
2. Burak cukrowy 386 15,58
 
Powierzchnia zagrożenia suszą rolniczą według upraw
Lp. Uprawa Udział powierzchni zagrożonych suszą [w %]
1. Rzepak i rzepik 6,24
2. Burak cukrowy 5,91

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!