| Autor: mikolaj

Sytuacja na łąkach i pastwiskach w Polsce w 2012 roku. Powierzchnia, plony i produkcja siana [tabela]

Jak wynika z wynikowego szacunku produkcji głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2012 roku, przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny, miniona zima nie spowodowała szkód na trwałych użytkach zielonych, a ich stan po zimie 2011/2012 był na ogół bardzo dobry.

Sytuacja na łąkach i pastwiskach w Polsce w 2012 roku. Powierzchnia, plony i produkcja siana [tabela]
Niewielka tej zimy pokrywa śnieżna podczas wiosennego  topnienia śniegu nie powodowała na łąkach i pastwiskach zastoisk wody, podtopień i rozlewisk. Jedynym niekorzystnym zjawiskiem dla wegetacji trwałych użytków zielonych  występującym  tej  wiosny  były  majowe  chłodne  noce. Powodowały one nieco gorsze  krzewienie się traw, przez co obserwowano mniejsze zagęszczanie runi oraz przejściowo mniejszą intensywność przyrostu zielonej masy. W końcu maja i w pierwszej dekadzie czerwca słoneczna, ciepła, a nawet upalna bezdeszczowa pogoda pozwoliła na sprawne przeprowadzenie pierwszego pokosu siana łąkowego. Korzystna  pogoda w tym okresie spowodowała, że w wielu rejonach kraju sianokosy przeprowadzono wcześnie, co przełożyło się na dobrą jakość szybko dosychającego siana. Można więc ocenić, że siano pierwszego pokosu było  dobrej jakości i wysokiej wartości pokarmowej. Po zbiorze pierwszego pokosu traw większość łąk nie była nawożona, co niekorzystnie wpłynęło na odrost runi pod zbiory kolejnego pokosu, ale także przyczynia się do zmiany składu gatunkowego runi przez ustępowanie roślin motylkowatych. Zmniejsza to zawartość białka i mikroelementów  w paszy oraz pogarsza jej smakowitość.

Warunki  meteorologiczne i zaopatrzenie roślin w wodę w końcu czerwca i w lipcu było na ogół dobre, stąd plony i zbiory drugiego pokosu siana łąkowego były dość wysokie, choć występujące w lipcu częste opady nieco utrudniały sprzęt i przeszkadzały w szybkim suszeniu siana. Po zbiorze drugiego pokosu nadal utrzymywały się korzystne warunki dla wzrostu roślinności łąkowej. Zaopatrzenie roślin w wodę było dobre, a czynnikiem ograniczającym plonowanie było słabe nawożenie. Runi łąkowej pod odrost trzeciego pokosu na większości łąk już nie nawożono, z wyjątkiem towarowych gospodarstw ukierunkowanych na produkcję mleka lub wołowiny.

Powierzchnia łąk trwałych w gospodarstwach rolnych wyniosła nieco ponad 2,5 mln ha i w porównaniu do 2011 r. zmniejszyła się o 2,6%.

Plony z  łąk  trwałych (łącznie trzech pokosów) wyniosły 51,9 dt/ha i były wyższe od ubiegłorocznych o 1,4 dt/ha (o 2,8%).

Produkcja siana z  łąk trwałych łącznie z trzech pokosów wyniosła blisko 13,1 mln ton i była zbliżona do produkcji z 2011 roku.

Szczegółowe dane dotyczące powierzchni upraw, plonów i zbiorów siana z łak trwałych w Polsce w 2012 roku przedstawiono w poniższej tabelce:(kliknij w obrazek, aby go powiększyć)
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!