| Autor: redakcja1

Trend boczny dominuje w notowanich większości kontraktów na zboża i oleiste

Notowania ropy wzrosły w poniedziałek o 7%-8%, a jej wyceny przekroczyły poziom 30 usd/b i są najwyższe od przynajmniej miesiąca. Drożejąca ropa pociągnęła w górę notowania olejów roślinnych. Olej sojowy i palmowy zyskały wczoraj po ok. 3% i ustanowiły kilkutygodniowe maksima. Pomogło to w odrabianiu strat przez unijny rzepak. Termin sierpniowy podrożał w Paryżu o 4 euro na otwarciu tygodnia, do 374 eur/t. Rzepak już od 6 tygodni oscyluje wokół poziomu 370 eur/t.

Trend boczny dominuje w notowanich większości kontraktów na zboża i oleiste
W trendzie bocznym pozostają też unijne kontrakty na pszenicę i kukurydzę, a w Chicago soja i kukurydza.
 
Wczorajsze blisko 1% umocnienie euro do dolara było niekorzystne dla notowań unijnej pszenicy. Drogie euro oznacza pogorszenie konkurencyjności w eksporcie, a ten jest w ostatnich tygodniach słaby. KE poinformowała o sprzedaży tylko 172,3 tys. ton pszenicy w ostatnim tygodniu.
 
Unijnej pszenicy nie pomagają przeceny tego zboża za oceanem. W poniedziałek w Chicago wrześniowa seria na pszenicę spadła na chwilę poniżej 5 usd/buszel, tracąc 0,6% na zamknięciu sesji.
 
Amerykańska kukurydza i soja zyskały lekko wczoraj, pozostając jednak w zakresie trendu bocznego w okolicy długoterminowych minimów.
 
USA - Tygodniowe dane eksportowe pokazały nadrabianie olbrzymich zaległości w wysyłkach amerykańskiej kukurydzy z wynikiem 1,115 mln ton w ostatnim tygodniu (spora część do Chin). Załadunki soi były skromne (gorsze niż tydzień wcześniej i rok wcześniej). Wysyłki pszenicy wzrosły wprawdzie tydzień do tygodnia, ale były o połowę mniejsze niż w analogicznym tygodniu przed rokiem.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!