| Autor: redakcja1

UE może zrównać się z Rosją w eksporcie pszenicy w tym sezonie

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) w comiesięcznej prognozie na obecny sezon pokazał zdecydowany wzrost (w stosunku do marca) zapasów zbóż w USA oraz w skali globalnej. Poprawa bilansu na rynku zbóż będzie konsekwencją spadku konsumpcji. Dane były lepsze od oczekiwań analityków (prospadkowe).

UE może zrównać się z Rosją w eksporcie pszenicy w tym sezonie
W przypadku amerykańskiej soi raport był także prospadkowy, ponieważ zapowiedział mniejszy eksport z USA i wzrost amerykańskich zapasów. Wprawdzie obniżona została produkcja soi w Ameryce Południowej, to jednak będzie ona i tak wyjątkowo wysoka. Brazylijski eksport nasion podniesiono, pokazując lepszą konkurencyjność względem USA.
 
Skrót prognozy USDA z 09-04-2020 (sezon 2019/20):
 
Pszenica:
 
Korekta w górę zapasów na koniec sezonu 2019/20 dotyczyła pszenicy. I tak już rekordowe światowe zapasy podniesiono o 5,6 mln ton, do 807,8 mln ton w skali globalnej. Przyczyną wyższych zapasów jest cięcie konsumpcji.
 
Pszenica - UE:
 
UE może zrównać się z Rosją w eksporcie pszenicy w tym sezonie.
 
Oczekiwany eksport pszenicy podniesiony został z 32 do 33,5 mln ton (m/n). Oczekiwane zapasy na koniec sezonu pozostały bez mian (10,3 mln ton) dzięki mniejszemu zużyciu paszowemu (-1 mln ton) i wyższym zapasom początkowym (+0,5 mln ton). Unijny eksport podniesiono dzięki korekcie w dół sprzedaży eksportowej rosyjskiej pszenicy (-1,5 do 33,5 mln ton).
 
Pszenica - USA:
 
Oczekiwane zapasy na koniec sezonu podniesione zostały o prawie 1 mln ton, w równym stopniu przez spadek zużycia (paszowego) i mniejszy eksport.
 
Kukurydza:
 
Globalne zapasy na koniec sezonu podniesiono o 5,8 mln ton (m/m) do 303,2 mln ton. W niewielkim stopniu odpowiada za to 1 mln ton wzrost produkcji, a w dużo większym spadek konsumpcji. Co prawda zużycie kukurydzy na paszę wzrosło (m/m), to jednak drastycznie spadło zużycie na inne cele (bioetanol). W konsekwencji światowa konsumpcja kukurydzy została obniżona o blisko 5 mln ton.
 
Kukurydza - UE:
 
Produkcja kukurydzy w UE podniesiona została z 65 do 66,6 mln ton. Podniesiono też oczekiwany eksport z 2,9 do 3,6 mln ton. Import kukurydzy do UE pozostawiony został na poziomie 21 mln ton (rekordowe 25,2 mln ton sezon wcześniej). 
 
Kukurydza - USA:
 
Za poprawę światowego bilansu kukurydzy odpowiadają głównie Stany Zjednoczone. To w USA załamała się produkcja bioetanolu, prowadząc w konsekwencji do mniejszego zużycia kukurydzy i wzrostu zapasów o 5,1 mln ton w stosunku do marca.

Soja:

 
Światowa produkcji soi obniżona została o 3,7 mln ton (m/m) za sprawą cięć w Argentynie (-2 do 52 mln ton) i Brazylii (-1,5 do 124,5 mln ton). Co ciekawe brazylijski eksport soi podniesiono o 1,5 do 78,5 mln ton (kosztem USA). O 1 mln ton obniżono też zapasy początkowe. Mniejsza światowa konsumpcja (-1,7 mln ton) zrekompensowała częściowo spadek podaży, w konsekwencji oczekiwane zapasy na koniec sezonu obniżone zostały o tylko 2 mln ton w stosunku do marca.
 
Soja - USA:
 
Oczekiwany amerykański bilans soi poprawił się w stosunku do marca. Główną przyczyną jest mniejszy eksport (-1,4 do 48,3 mln ton). Zapasy w USA na koniec sezonu podniesione zostały o 1,5 mln ton.


Tagi:
źródło: