| Autor: redakcja1

Ukraina – Rekordowe plony owoców i warzyw

Według wstępnych danych, w tym roku wolumen zbiorów ukraińskich warzyw i owoców osiągnie rekordowy poziom 2,2 mln ton.

Ukraina – Rekordowe plony owoców i warzyw
Efektem przesycenia krajowego rynku produktami rolnymi są drastyczne spadki cen warzyw i owców nawet 5-13 razy. Zdaniem ekspertów najniższa stawka będzie obowiązywała w kwietniu nadchodzącego roku. Z kolei straty z tym związane zamkną się w granicach 2-3 mld hrywien.
 
W związku z tym, krajowi producenci chcą zwiększyć eksport nie tylko do głównych odbiorców jakimi są Białoruś i Federacja Rosyjska, ale także zaczynają kierować się w stronę krajów Unii Europejskiej oraz państw kaukaskich.
 
W przypadku owoców, sytuacja jest nieznacznie lepsza, chociaż w odniesieniu do zeszłego roku jabłek jest nie tylko mniej, ale także są znacznie gorszej jakości. Taki stan rzeczy jest wynikiem niekorzystnej aury pogodowej, jaka wystąpiła podczas kwitnienia jabłoni.
 
Największy problemem z jakim borykają się ukraińscy producenci jest przechowywanie warzyw oraz owoców, w szczególności ziemniaków. Ten gatunek warzyw może być przechowywany w ilości 1 mln ton, a potrzeba miejsca dla 4 mln ton ziemniaków.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!