| Autor: redakcja1

Unijne kontrakty na zboża i rzepak na sporym plusie

We wtorek poprawa nastrojów na rynkach zewnętrznych otworzyła drogę do (zapewne chwilowego) odbicia notowań kontraktów rolnych.

Unijne kontrakty na zboża i rzepak na sporym plusie
Przyczyniła się do tego zmasowana akcja zapowiedzi programów pomocowych przez rządy państw oraz luzowanie polityki pieniężnej przez kolejne banki centralne. W Europie drożały wczoraj niektóre indeksy akcji, w tym na GPW. Na sporym plusie dzień zakończyły główne indeksy akcje w USA. W ostatnich godzinach handlu nastroje się nieco pogorszyły, co widać w 4% spadku notowań ropy.

Na rynku walutowym dolar zyskał 1,6% do euro i był najdroższy od blisko miesiąca.

Niższe stopy procentowe (przy blisko 5% inflacji) w Polsce budzą wątpliwości wielu ekonomistów.

We wtorek, po 5 latach przerwy, Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,5%. Wywołało to silny spadek wartości złotego do głównych walut. Euro (4,463 PLN) i frank szwajcarski (4,221 PLN) podrożały wczoraj o kolejne 2-3 grosze, a dolar (4,059 PLN) aż o 9 groszy. Oznacza to, że szwajcarska waluta jest teraz najdroższa w historii, dolar tak drogi był ostatnio 3 lata temu, a euro 11 lat temu. W konsekwencji droższe importowane towary i większy eksport będą windować krajowe ceny, czyli inflację nadal!!! Na szczęście rekordowo tania ropa pozwala na obniżki cen paliw na krajowych stacjach.

Giełda w Chicago:

Kompleks sojowy i pszenica zamknęły wtorek na lekkim plusie, Najwięcej, bo 1% zyskał olej sojowy, korzystając z odbicia notowań oleju palmowego (z powodu epidemii na 2 tygodnie wstrzymano produkcję w Malezji). Tylko symbolicznie podrożała pszenica, której szkodzi wczorajsze ,umocnienie dolara (droższy eksport).

Duża, bo 3% przecena dotknęła kukurydzy. Notowania serii najbliższej spadły do poziomu najniższego od września ubiegłego roku.  Ceny kukurydzy amerykańskiej, aby zachować konkurencyjność eksportową, dopasowują się do cen tego zboża w Ameryce Południowej. Tam trwają teraz zbiory, a słabe waluty krajowe podnoszą atrakcyjność cenową argentyńskiej i brazylijskiej kukurydzy. Silna presja spadkowa na notowania kukurydzy pochodzi też z taniejącej ropy (tanieje też bioetenol produkowany z 40% amerykańskiej kukurydzy).

Giełda w Paryżu:

Pszenica i kukurydza podrożały we wtorek o 3-4 euro (seria najbliższa), a rzepak odrobił blisko 9 euro. Unijnym zbożom pomogło wczorajsze osłabienie wspólnej waluty, ale też plotki o tym, że Rosja może wprowadzić ograniczenia w eksporcie zbóż.

Rzepak odrobił nieco straty (zyskał prawie 9 euro), korzystając z odbicia cen olejów roślinnych (palmowy i sojowy).

 

COCERAL obniżył swoje szacunki dotyczące produkcji pszenicy miękkiej w UE, z 137,9 mln ton, do 136,5 mln ton. Byłby to znaczny spadek, w porównaniu do 148,4 mln to w 2019 roku. Jednocześnie podniesione zostały szacunki dotyczące produkcji jęczmienia do 61,6 mln ton, w porównaniu do 60,8 mln ton oszacowane w zeszłym miesiącu (63,6 mln ton w 2019 roku).

Spadek cen zbóż uaktywnił importerów. Korea Południowa kupiła 65 000 ton kukurydzy, opcjonalnie pochodzenia, a Tunezja kupiła 70 000 ton pszenicy durum. Z kolei Algieria kupiłaby 60 000 ton jęczmienia paszowego.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!