| Autor: redakcja1

Unijne zboża zaczęły tydzień od lekkiej korekty spadkowej

Unijne kontrakty na zboża potaniały lekko w poniedziałek po tym jak zamknęły miniony tydzień na wielotygodniowych szczytach. Na poziomie neutralnym dzień zakończył rzepak, który od tygodnia oscyluje wokół poziomu 380 eur/t. Niewielka przecena unijnej pszenicy wynikała ze sporej korekty spadkowej analogicznego kontraktu na giełdzie w Chicago.

Unijne zboża zaczęły tydzień od lekkiej korekty spadkowej
Unijny eksport pszenicy był bardzo słaby, ponieważ nie przekroczył w ostatnim tygodniu 100 tys. ton, podczas gdy tydzień wcześniej sięgnął przyzwoite 344,62 tys. ton. Tempo unijnego eksportu pszenicy jest o blisko połowę mniejsze (r/r) w pierwszych 8 tygodniach nowego sezonu.
 
Nadal rosną oczekiwania produkcji pszenicy w Rosji, ale utrzymujący się deficyt opadów pogarsza perspektywy zbiorów kukurydzy i słonecznika w Rosji i na Ukrainie. Także UE koryguje w dół oczekiwany plon średni kukurydzy (m/m) z 8,21 do 8,01 t/ha. Mniejsze, niż prognozował jeszcze dwa tygodnie temu USDA, będą także zbiory w USA. Doskonałe warunki upraw kukurydzy i soi w lipcu znacznie pogorszyły się w ostatnich tygodniach. Winny jest deficyt opadów i burza z huraganowym wiatrem z 10 sierpnia, która przetoczyła się przez duży obszar pasa upraw, a największe szkody wyrządziła w stanie Iowa.
 
W Chicago notowania kukurydzy i soi (wyjątek seria wrześniowa) rosły w poniedziałek, ponieważ inwestorzy oczekiwali pogorszenia kondycji upraw w wieczornym raporcie Crop Progress. Raport, ukazał się po zamknięciu sesji, pokazał większy od oczekiwań spadek ratingu. W przypadku kukurydzy aż o 5%, do 64% obniżył się udział plantacji zaliczonych do dwóch najlepszych kategorii. Analogiczna obniżka ocen soi wyniosła 3%, do 69% dobry/doskonały.
 
W ostatnim tygodniu poprawiła się nieco (i tak bardzo dobra) kondycja pszenicy jarej. Aż 71% niezebranych upraw oceniono na dobry/doskonały. Zbiory tego zboża są nadal opóźnione, a ich zaawansowanie sięga 49% (średnia to 62%). W USA pszenica ozima została zebrana w 97%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!