| Autor: redakcja1

Unijny kontrakt na pszenicę jest najtańszy od 3 miesięcy

Mimo początkowych wzrostów, większość kontraktów na zboża zamknęła wtorkową sesję na minusie. Liderem wczorajszych spadków była ponownie pszenica.

Unijny kontrakt na pszenicę jest najtańszy od 3 miesięcy
W Chicago seria najbliższa na to zboże potaniała o 1,7% pod presją trwających w USA zbiorów i optymistycznych prognoz dla rynku globalnego w nowym sezonie. W Chicago kontrakt wrześniowy na pszenicę SRW notuje swoje 1-miesięczne minima i próbuje przebić w dół poziom 5 usd/buszel, który jest wsparciem technicznym. Unijna pszenica kontynuuje ubiegłotygodniową przecenę naśladując zachowanie giełdy w Chicago. Termin wrześniowy spadł wczoraj w Paryżu poniżej 180 eur/t i był najniżej wyceniany od trzech miesięcy.
 
Wyceny unijnej kukurydzy stabilizują się w tym tygodniu na niższych poziomach. Presję na ceny wywołują dobre perspektywy unijnych zbiorów kukurydzy (w przeciwieństwie do pszenicy) i zapowiedzi rekordowej produkcji na Ukrainie. Warto jednak pamiętać, że ostatecznie o poziomie notowań kukurydzy zdecyduje pogoda w najbliższych tygodniach oraz dane o faktycznym areale zasiewów w USA (raport 30-czerwca). W Chicago kapitał spekulacyjny zajmuje olbrzymią krótką pozycję w kukurydzy (gra na spadki), a to sprzyjać może gwałtownym wzrostom wynikającym z odkupowania sprzedanych wcześniej kontraktów (zamykanie krótkich pozycji spekulacyjnych).
 
Rzepak skorzystał we wtorek z drożejącej ropy i odbicia notowań olejów roślinnych. W Paryżu kontrakt sierpniowy na nasiona rzepaku podrożał o prawie 1 euro, do 376,5 eur/t. Rzepak od tygodnia stabilizuje się wokół poziomu 377 eur/t, czyli w okolicy średnich notowań z ostatnich siedmiu lat.
 
Tymczasem pogarszają się perspektywy najbliższych zbiorów nasion rzepaku w UE. W czerwcowej prognozie plonowania KE obniżyła wydajność średnią rzepaku z 2,95 t/ha (w maju) do 2,9 t/ha. Zresztą korekta wydajności w dół (w stosunku do maja) dotyczyła też pszenicy, jęczmienia ozimego i pszenżyta. Za to podniesiono zdecydowanie oczekiwania plonów kukurydzy.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!