| Autor: redakcja1

Unijny kontrakt na pszenicę zyskuje na wartości pod wpływem obaw pogodowych

W Paryżu najbliższa seria pszenicy podąża w kierunku 200 eur/t, wspierana silnym popytem eksportowym i obawami o poziom nowych zbiorów. Już teraz francuskie dane pokazują 7,5% spadek areału pszenicy miękkiej pod tegoroczne zbiory (najmniej od 17 lat).

Unijny kontrakt na pszenicę zyskuje na wartości pod wpływem obaw pogodowych

Jeszcze większym problemem może być dla całej Europy suchy i ciepły kwiecień, a takie prognozy zapowiadają amerykańskie oraz europejskie modele prognostyczne. Już teraz deficyt wody w glebie widoczny jest w środkowych i wschodnich Niemczech oraz w Polsce. Dopiero maj powinien przynieść ponadnormalne opady, ale dla wielu upraw będzie to zbyt późno.

Rzepak ma za sobą zwyżkowy tydzień, a jego notowania przekroczyły w środę 370 eur/t (seria najbliższa). Perspektywy kolejnych zbiorów rzepaku w UE nie są optymistyczne, ale to rynek olejów roślinnych, mocno skorelowany z ropą, decyduje o cenach nasion. Ropa odbiła zdecydowanie w górę w minionym tygodni w nadziei, że kraje OPEC i Rosja zdecydują o cięciu wydobycia. Ceny surowca są jednak nadal wyjątkowo niskie, ponieważ drastycznie spadł popyt na paliwa w czasie pandemii koronawirusa. Tym samym problemy mają też producenci biopaliw, czyli bioestrów i bioetanolu.

Z powodu mniejszego popytu na paliwa najbardziej cierpi amerykańska kukurydza, w przypadku której przerób na etanol stanowił nawet 40% krajowej produkcji. W Chicago notowania kontraktu na kukurydzę pozostają w okolicy kilkuletnich minimów.

Dane EIA ze środy wykazały średnią dzienną produkcję bioetanolu na poziomie 672 000 baryłek – najmniej od czasu publikacji raportów. Mimo drastycznych cięć produkcji zapasy etanolu nadal wrosły do rekordowego poziomu 27,091 miliona baryłek.


 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!