| Autor: redakcja1

W Paryżu pszenica i rzepak straciły na wartości, a na symbolicznym plusie dzień zamknęła kukurydza

W Chicago wzrosty kontynuowane były na kompleksie sojowym, podtrzymywane przez niekorzystne prognozy pogody w Argentynie, a wczoraj dodatkowo wspierane przez silne odbicie na rynku ropy. Ropa zyskała w środę ok. 2,5% po danych pokazujących lekki spadek amerykańskich zapasów, przy ustanowieniu nowego rekordu dziennego wydobycia.

W Paryżu pszenica i rzepak straciły na wartości, a na symbolicznym plusie dzień zamknęła kukurydza
Na rynku kukurydzy i pszenicy w Chicago widoczna jest konsolidacja w okolicy 3-miesięcznych maksimów. Wczorajsze dane tygodniowe EIA pokazały spadek popytu ze strony biopaliw, ale rośnie za to popyt eksportowy na amerykańską kukurydzę, która od początku stycznia jest najtańsza na rynku. Dzięki wyższym notowaniom nasiliła się sprzedaż kontraktów futures ze strony farmerów (zabezpieczenie przed spadkiem ceny), co ogranicza potencjał wzrostowy.
 
Pszenica w Chicago zaliczyła w środę 1% przecenę opartą na realizacji zysków z krótkoterminowych długich pozycji i pod wpływem rekordowej globalnej podaży. Jednak od swojego długookresowego dołka z połowy grudnia 2017 pszenica zyskała w Chicago już ok. 15%. Zasiewy tego zboża spadają w USA z roku na rok, a spora część ozimin położona jest na terenach objętych suszą.
 
Silne (0,8%) odbicie notowań euro do dolara wywierało w środę presję spadkową na unijne kontrakty, ale sprzyjało wzrostom na amerykańskim rynku. Notowania eurodolara wzrosły wczoraj do poziomu 1,2450 na zamknięciu, a dzisiaj zbliżają się do 3-letniego szczytu z początku lutego. Oznacza to dalsze problemy dla unijnego eksportu i tani import.
 
Gorsze perspektywy dla francuskiego eksportu pszenicy i jęczmienia
 
Wczoraj FranceAgrimer obniżył swoje prognozy eksportu pszenicy poza UE do 9 mln ton z 9,3 w styczniu. Sprzedaż do krajów unijnych skorygowana została z 8,6 do 8,45 mln ton. Stąd FranceAgrimer zwiększył zapasy końcowe pszenicy do 3,25mln t, wobec 2,9 mln t w styczniu.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: