Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wpływ przymrozków na wegetację w 2015 r. Na ogół dobre przezimowanie zbóż i roślin

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, w 2015 roku starty zimowe i wiosenne zbóż...

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, w 2015 roku starty zimowe i wiosenne zbóż ozimych oraz roślin sadowniczych nie było wysokie.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Straty zimowe i wiosenne w powierzchni zasiewów zbóż ozimych w tym roku nie były wysokie i sięgały dla: jęczmienia ozimego 3,2%, pszenicy ozimej 0,1%, pszenżyta ozimego 0,2%, mieszanek zbożowych ozimych 0,2% i żyta 0,1%. Niewielkie straty odnotowano w uprawach rzepaku i rzepiku ozimego - wyniosły one 0,7% powierzchni zasiewów. Na aktualny stan i zaawansowanie rozwoju upraw decydujący wpływ miał przebieg pogody jesienią zeszłego roku, rozwój i przygotowanie się roślin do zimowego spoczynku, a także przebieg warunków pogodowych w okresie zimy.

 

Przezimowanie roślin sadowniczych w okresie zimy 2014/2015 było na ogół dobre. W skali całego kraju nie zaobserwowano znaczących strat mrozowych w sadach. Plantacje truskawek przezimowały w większości dobrze.

 

Wiosenna wegetacja w 2015 roku rozpoczęła się dość wcześnie, chociaż zdecydowanie później niż w roku poprzednim. Niekorzystnym czynnikiem były jednak wiosenne chłody, w tym głównie nocne spadki temperatury oraz brak dostatecznej ilości wody w glebie, co przyczyniło się do opóźnienia siewów warzyw i spowolnienia wegetacji. Kwitnienie roślin sadowniczych oraz wschody roślin warzywniczych przebiegały w zróżnicowanych warunkach.

 

W tym roku nie zanotowano wiosennych przymrozków na dużą skalę. Stan zasiewów zbóż ozimych i rzepaku ozimego w połowie maja br. był nieco gorszy niż w analogicznym okresie roku zeszłego. Ocena stanu zasiewów zbóż jarych: pszenicy, jęczmienia, owsa i pszenżyta była na poziomie ubiegłorocznej, a dla mieszanek zbożowych niższa od ubiegłorocznej oceny o 0,1 stopnia kwalifikacyjnego.
 

Na wiosenną ocenę stanu upraw rolnych miały wpływ następujące czynniki:

  • lepszy stan upraw ozimych przed ich wejściem w stan zimowego spoczynku na jesieni 2014 r.;

  • mała ilość opadów, niedobory wody w glebie;

  • straty w zasiewach na obszarach graniczących z kompleksami leśnymi spowodowane przez zwierzynę leśną, szukającą pożywienia na polach uprawnych.
     

Szacunki powierzchni upraw

Wstępne szacunki GUS wskazują, że w 2015 roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest większa o 10% od ubiegłorocznej i wynosi około 7,4 mln ha.

W 2015 roku nastąpiło zmniejszenie areału uprawy rzepaku i rzepiku łącznie o 13,4% do 0,8 mln ha, a powierzchnię buraków cukrowych ocenia się na poziomie minionego roku, tj. 197 tys. ha.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl