| Autor: mikolaj

Wzrost kontraktów na zboża i oleiste od początku tygodnia (7.01.2015)

Wyceny kontraktów na zboża i oleiste w USA rosną od początku tygodnia po kilku sesjach spadkowych z przełomu roku, unijny rzepak jest najdroższy od pół roku.

Wzrost kontraktów na zboża i oleiste od początku tygodnia (7.01.2015)

Notowania zbóż

Na rynku walutowym obserwowany jest trend umacniania się dolara w stosunku do euro. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, kurs eurodolara ustanawia nowe wieloletnie minima wywołując presję spadkową na ceny surowców. Ropa Brend potaniała we wtorek o blisko 4% zbliżając się do poziomu 50 usd/baryłkę a dzisiaj rano nawet ten poziom przebiła.

Kontrakty na zboża i soję notowane w Chicago rosną jednak od początku tygodnia. Wsparciem dla notowań pszenicy jest mroźna pogoda i możliwe znaczne straty w uprawach amerykańskiej pszenicy ozimej a także oczekiwane od lutego ograniczenie rosyjskiego eksportu (cła eksportowe).
Należy zauważyć, że amerykański kontrakt na miękką pszenicę ozimą (w Chicago) mocno taniał w drugiej połowie grudnia, marcowa seria straciła na wartości od swojego wielomiesięcznego maksimum z 18 grudnia do 2 stycznia aż 11% (w cenach zamknięcia).

W przypadku soi pewnym zagrożeniem w realizacji rekordowych zbiorów w Ameryce Południowej jest sucha pogoda na wielu brazylijskich uprawach. Do tej pory warunki upraw soi na kontynencie południowoamerykańskim były korzystne pomijając opóźnienia w zasiewach. Popyt na soję powoli przenosi się z USA do Ameryki Południowej a trend wzrostowy notowań soi i śruty sojowej zmienił się na początku listopada w trwający do teraz trend boczny.


Na giełdzie Matif notowania kukurydzy znajdują się w pobliżu wielomiesięcznych maksimów. Piątego stycznia (poniedziałek) wygasła seria styczniowa unijnej kukurydzy z ceną 158 eur/t, seria marcowa zamknęła wtorek blisko 1% wzrostem (1,5 eur/t) do poziomu 168,25 eur/t. Pszenica notowana w Paryżu na przełomie roku utrzymywała się w pobliżu poziomu 200 eur/t i tak też zamknęła grudniowe notowania. We wtorek seria styczniowa straciła na wartości blisko 2 eur/t i zamknęła sesję ceną 197 eur/t, jednak już kontrakt marcowy pozostał na niezmienionym poziomie 202,75 eur/t. Eksport unijnej pszenicy nadal wyprzedza minimalnie rekordową sprzedaż w sezonie 2013/14. W ciągu ostatnich 2 tygodni KE zezwoliła na eksport 965 tys. ton pszenicy co w sumie daje już 14,6 mln ton od początku sezonu w porównaniu do 14,6 mln ton (w tym samym czasie)  sezon wcześniej. Perspektywy dla eksportu unijnego są nadal bardzo dobre i będą wspierane przez taniejące euro i ograniczenie konkurencji ze strony pszenicy rosyjskiej (od lutego). W styczniu jednak rosyjski eksport może być wyjątkowo duży, przedsiębiorcy będą się śpieszyć przed wejściem w życie ceł eksportowych.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!