| Autor: redakcja1

Wzrostowy tydzień na rynku giełdowym zbóż i oleistych

Gorąca i sucha pogoda w USA oraz silny popyt eksportowy, głównie ze strony Chin, windują notowania zbóż i kompleksu sojowego w Chicago.

Wzrostowy tydzień na rynku giełdowym zbóż i oleistych
W konsekwencji amerykańskie kontrakty zaliczały w minionym tygodniu swoje wielotygodniowe, a niektóre z nich wielomiesięczne maksima. Niekorzystna dla soi i kukurydzy pogoda wymusi cięcie prognoz plonowania (raport z 12 sierpnia zakładał rekordowe plony kukurydzy i soi) w USA, a co za tym idzie tegorocznych zbiorów. Śladem amerykańskich kontraktów podążają ich unijne odpowiedniki, korygowanie przez rosnące notowania eurodolara.
 
Notowania pszenicy rosną głównie w pogodni za drożejącą kukurydzą (obydwa zboża wykorzystywane są na cele paszowe). Tylko niewielki wpływ na ceny może mieć zapowiedź mniejszej produkcji pszenicy w Argentynie (8 eksporter pszenicy na świecie), ponieważ w tym samym czasie rosną szacunki dla Rosji i Australii.
 
Na giełdzie w Chicago do piątku (28-08-2020) notowania kukurydzy i kompleksu sojowego systematycznie rosły. W konsekwencji kukurydza i wspięła się na nowe - wielotygodniowe maksima, a soja i olej sojowy były najdroższe od stycznia tego roku. Pszenica potaniała minimalnie w piątek, ale dzień wcześniej także zaliczyła swój wielotygodniowy szczyt notowań.
 
Za kontynuacją wzrostów, obok pogody, stoi silny popyt eksportowy głównie ze strony Chin.
 
Chiny czynią starania, aby przynajmniej częściowo wywiązać się z umowy handlowej I fazy zawartej z USA w styczniu tego roku. Do zakupów w USA zachęca dodatkowo wyjątkowo tani dolar. Do tradycyjnie kupowanej w USA soi dołączyły zboża, a szczególnie kukurydza. Widać to w danych eksportowych z ostatniego tygodnia.
 
USA - Tygodniowe zamówienia eksportowe netto (14-20.08.2020):
 
Pszenica: 764,10 tys ton, wzrost o 41% stosunku do średniej z poprzednich 4 tygodni. Chiny były drugim największym kupującym (123 tys. ton), po Meksyku (134,3 tys. ton).
 
Kukurydza: 270,40 tys. ton z dostawą w starym sezonie (kończy się z końcem sierpnia) oraz 1,181 mln ton na nowy sezon. Największym odbiorcą kukurydzy z nowych zbiorów są Chiny (666,0 tys. ton).
 
Soja: 50,40 tys. ton z dostawą do końca sierpnia (stary sezon) i 1,874 mln ton z dostawą w sezonie 2020/21. Chiny zakupiły 592,0 tys. ton, a anonimowi odbiorcy (przynajmniej cześć z nich to odbiorcy z Chin) 822,0 tys. ton.
 
Giełda w Paryżu:
 
W Paryżu kontrakty na zboża i rzepak drożały w tygodniu kończącym się w piątek 28-go sierpnia. Skalę wzrostów ograniczyła piątkowa korekta spadkowa wywołana silnym umocnieniem euro.
 
Unijne zboża naśladują zachowanie giełdy w Chicago, a rzepak wspierany jest przez drożejącą canolę i oleje roślinne.
 
Pszenica i kukurydza wspięły się na czwartkowym zamknięciu na nowe - wielotygodniowe maksima (seria najbliższa), ale kukurydza z nowych zbiorów była najdroższa od kwietnia tego roku. Piątek przyniósł lekką korektę wcześniejszych wzrostów.
 
Pszenica z dostawą we wrześniu umocniła się w skali tygodnia aż o blisko 1% i podąża w kierunku 190 eur/t. Obecny poziom notowań jest aż o ponad 20 euro wyższy niż przed rokiem.
 
Unijna kukurydza podrożała o 0,6% (+6% w Chicago) w analizowanym tygodniu, windując w czwartek notowania listopadowej serii (nowy zbiór) do poziomu najwyższego od kwietnia tego roku. Na wykresie serii najbliższej kukurydza zaliczała wielotygodniowe maksima, ponieważ wykres obejmuje też notowania ziarna ze starego zbioru.
 
Rzepak wspiął się w czwartek na najwyższy poziom w sierpniu, kończąc ceną dzień 384,5 eur/t. Piątek przyniósł cofnięcie o 2,5 euro, w konsekwencji w skali tygodnia rzepak podrożał 2,5 euro (+0,7%). Notowania rzepaku rosną śladem kanadyjskiej canoli, która zalicza blisko dwuletnie maksima. Rzepakowi pomaga najdroższy od stycznia tego roku olej sojowy i odrabiający straty olej palmowy.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!