| Autor: redakcja1

Za nami spadkowy tydzień w notowaniach giełdowych pszenicy

Ceny pszenicy SRW spadły w Chicago o ponad 4% w minionym tygodniu pod presją trwających zbiorów i czynników technicznych (analiza wykresu). W konsekwencji kontrakt wyceniany był w piątek najniżej od września ubiegłego roku. Unijna pszenica podążała w dół śladem giełdy w Chicago, ale taniejące euro i słabe perspektywy zbiorów w UE zmniejszyły skalę przeceny do nieco ponad 1,5% (-3 euro/t).

Za nami spadkowy tydzień w notowaniach giełdowych pszenicy
Najbliższa seria na unijną pszenicę (nowy zbiór) spadła w ostatnim tygodniu w okolice 180 eur/t, ustanawiając 3-miesięczny dołek.
 
Ostatni przetarg GASC pokazał spadek cen eksportowych, po których Egipt kupił 240 tys. ton pszenicy pochodzącej z basenu Morza Czarnego (Rosja, Ukraina i Rumunia). Pszenica o zawartości białka 12,5%, ma być dostarczona w sierpniu po średniej cenie 218,4 USD/t na bazie CIF (-8,85 usd/t w porównaniu do przetargu z 10-czerwca).
 
Kukurydza w Chicago zyskiwała po publikacji, na początku tygodnia, raportu Crop Progress, który niespodziewanie pokazał pogorszenie kondycji upraw w USA. Notowania unijnej kukurydzy spadły lekko pod presją rosnących prognoz zbiorów w UE i na Ukrainie.
 
Na plusie tydzień zamknęły nasiona oleiste. Notowania soi w Chicago korzystają z ożywionego popytu ze strony Chin, a rzepak drożeje śladem olejów roślinnych i ropy. Do wzrostów unijnego kontraktu przyczyniają się także pogarszające się prognozy tegorocznych zbiorów nasion w UE.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!