Zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej. Najbardziej narażone zboża jare i rośliny strączkowe

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, zgodnie z wymogami Obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (3064 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, rzepaku i rzepiku, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz roślin strączkowych.

Zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej. Najbardziej narażone zboża jare i rośliny strączkowe

Najwyższe wartości KBW (poniżej -50 mm) odnotowano w Polsce (tak jak w poprzednich okresach sześciodekadowych) w zachodniej części Wyżyny Lubelskiej oraz w południowej części województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.


W rozpatrywanym okresie sześciodekadowym wartości KBW na terenie Polski względem poprzedniego okresu raportowania uległy nieznacznemu zwiększeniu. Średnio dla kraju wartości KBW względem poprzedniego okresu były wyższe o 5 mm.
 

Układ temperatury w pierwszej i drugiej dekadzie czerwca miał charakter równoleżnikowy. Najniższa temperatura powietrza wystąpiła na północy kraju a najwyższa na południu Polski. W pierwszej dekadzie czerwca na pobrzeżu Bałtyku oraz na Żuławach notowano poniżej 15°C. Natomiast w drugiej dekadzie czerwca było już zimniej, nawet poniżej 14°C. W południowej części Pojezierza Pomorskiego i na Pojezierzu Mazurskim, Nizinie Podlaskiej oraz w województwie Lubuskim temperatura powietrza wynosiła od 15°C do 17°C (w pierwszej dekadzie) oraz od 15°C do 16°C (w drugiej dekadzie). Temperaturę od 17°C do 19°C zanotowano na Wyżynach Polskich (w pierwszej dekadzie tego miesiąca), druga dekada była już zimniejsza 16°C do 17°C. Natomiast najwyższą temperaturę (powyżej 19°C) notowano w Kotlinie Sandomierskiej, Beskidzie Niskim oraz w okolicach Krakowa i Opola. Takie warunki termiczne notowano w pierwszej dekadzie czerwca, w drugiej dekadzie było już zimniej z temperaturą ok. 17,5°C.

W trzeciej dekadzie czerwca układ temperatury powietrza zdecydowanie różnił się od układu jaki miał miejsce w pierwszej i drugiej dekadzie tego miesiąca. W ostatniej dekadzie czerwca układ temperatury charakteryzował się przebiegiem południkowym, zwłaszcza we wschodniej części kraju. Zdecydowanie najcieplejszym regionem Polski były tereny położone na wschód od Wisły, na którym notowano temperaturę wynoszącą od 15,5°C do ponad 16,5°C. Na przeważającym obszarze kraju temperatura powietrza wynosiła od 14,5°C do 15,5°C. W dalszym ciągu najniższą temperaturę powietrza w czerwcu notowano w północnym obszarze kraju od 13,5°C do 14,5°C.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: