| Autor: kkj6

Kebaby z wołowiny oraz chińskie dania są rekordowo drogie

Zarówno wołowina jak i chińskie dania oraz kebaby zawierające to mięso jeszcze nigdy nie były aż tak drogie.

Kebaby z wołowiny oraz chińskie dania są rekordowo drogie


Według sprzedawców to sprawka podwyżki podatku VAT. Niemniej jednak na przetworzone mięso jak wędliny stawka zmalała z 7 do 5 procent. Jednakże na produkty nieprzetworzone jak przykładowo surowe mięso podatek jest większy, bo wzrósł z 3 do 5 procent.


To nie jest jednak wytłumaczenie podwyżki rzędu 10-13 procent. Poza tym w sklepach też nie odczuwamy spadku cen wędlin mimo obniżonego podatku. Niestety przyczyna takiego stanu rzeczy są rosnące ceny mięsa wołowego na giełdach.


Zaledwie w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy poprzedniego roku średnia cena za młode byki zwiększyła się o prawie 12 procent, co spowodowało, iż za kilogram nieobrobionej wołowiny trzeba było zapłacić blisko 14 złotych.


Nie ma się co dziwić takiej sytuacji, bo wołowina jest drogim mięsem, a w okresie kryzysu znacznie ograniczono spożycie tego mięsa i w związku z tym zmniejszona została produkcja. Obecnie zwiększa się popyt, a mięsa jest mało. Poza tym hodowcy wstrzymują się ze sprzedażą, bo sądzą, że jak poczekają to zarobią jeszcze więcej.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!