Rosja zaimportuje mięso z Meksyku

Według władz meksykańskich, Meksyk oraz Rosja zawarły wstępne porozumienie o wymianie dwustronnej, która przewiduje zakupy zbóż w Rosji przez Meksyk.

Rosja zaimportuje mięso z Meksyku
W zamian Meksykanie będą mogli wywozić mięso na ten rynek. Nie będzie to jednak tzw. wymiana barterowa, gdyż za dostarczony towar obie strony przewidują wypłatę gotówki. Moskwa i Meksyk przewidują upusty przy tej wymianie handlowej. Meksykanie zainteresowani są dostawą mięsa wołowego oraz wieprzowiny do Rosji. Ich zdaniem są w stanie wysyłać na rynek rosyjski 20-40 tys. ton mięsa rocznie.
 
Jak przypomina FAMMU/FAPA, w 2012 r. rosyjska federalna służba nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego (Rosselchoznadzor), wprowadziła całkowity zakaz przywozu mięsa z Meksyku, Brazylii, Kanady oraz Stanów Zjednoczonych w związku z używaniem przez te kraje raktopaminy w produkcji zwierzęcej. W lutym br. do tych krajów dołączyła Nowa Zelandia, a także Białoruś, tj. obwód miński podejrzewana o reeksport mięsa pochodzącego z krajów zachodnich.
 
Przed 2012 r. Meksykanie wysyłali do Rosji 20 tys. ton mięsa rocznie, w większości wołowinę oraz wieprzowinę. Rosyjski zakaz zmniejszył całkowity meksykański wywóz mięsa ze 149,8 tys. ton w 2012 r. do 122,5 tys. ton w 2013 r.
 
Niemniej jednak Rosselchoznadzor nie potwierdził, jak na razie możliwości zniesienia embarga na dostawy mięsa z Meksyku. Nieoficjalnie rosyjskie służby nadzoru weterynaryjnego nadal podnoszą, że używanie raktopaminy w produkcji mięsa w Meksyku stanowi poważny problem we wznowieniu handlu. Oddzielna kontrola weterynaryjna wysyłki mięsa z Meksyku na rynek rosyjski może okazać się niewystarczająca, choć jakiś rodzaj rozwiązań może zostać jednak przyjęty.


Tagi:
źródło: