| Autor: redakcja1

Prace w pasiece i zagrodzie w październiku

Październik to czas, kiedy przechodzi się powoli na żywienie bydła paszami zimowymi, wypasając resztki zielonek. Zbiera się też kukurydzę na kiszonkę w dojrzałości woskowej.

Prace w pasiece i zagrodzie w październiku
Prace w oborze
 
W tym czasie naprawia się dachy i ociepla budynki. Jednakże aby otrzymać mleko bardzo dobrej jakości higienicznej, należy spełnić kilka warunków jego produkcji i pozyskiwania. Przede wszystkim bardzo ważna jest ogólna higiena w oborze, naczyń, sprzętu, przechowywania i obrotu mleka, a także osobista higiena dojarza, czystość stanowisk oraz samych krów i dbałość o ich zdrowie.
 
Prace w pasiece
 
O tej porze w pasiece wszystko już powinno być przygotowane do zimowli, a pszczoły powinny być dokarmione. Dlatego kończy się dokarmianie pszczół na zimę, wyjmowane są z gniazd podkarmiaczki, a na ich miejsce zakłada się słomiane maty lub poduszki wypełnione sieczką. Zabezpiecza zapasowe plastry przed molkiem barciakiem oraz ule przed gryzoniami, tym samym zmniejszając wysokość otworów wylotowych do 8 mm. Uzupełnia się ocieplenie uli.

Poza tym sprawdza się pionowe ustawienie uli. W celu zapobieżenia gromadzenia się wody, ule należy ustawić pionowo lub lekko nachylić w stronę wylotu. Jest już ostatni moment do sprawdzenia i ewentualnego usunięcia usterek uli, a przede wszystkim daszków.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!