| Autor: redakcja1

UE przedłuża odstępstwa dla ekologicznej produkcji drobiu i trzody

Podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Rolnictwa Ekologicznego (SCOF) Komisji Europejskiej w dniach 8-9 lipca 2014 r. przegłosowano jednogłośnie projekt rozporządzenia przedłużającego o kolejne 3 lata, czyli do końca 2017 r. odstępstwa dotyczące ekologicznej produkcji drobiu i trzody chlewnej – podaje FAMMU/FAPA.

UE przedłuża odstępstwa dla ekologicznej produkcji drobiu i trzody
Zgodnie z obowiązującym aktualnie rozporządzeniem Komisji (UE) nr 505/2012 zmieniającym i poprawiającym rozporządzenie (WE) nr 889/2008, producenci drobiu i trzody chlewnej metodami ekologicznymi mogą jeszcze do końca grudnia 2014 r. stosować pasze białkowe z produkcji konwencjonalnej w maksymalnej ilości do 5% w ujęciu rocznym. Hodowca musi wykazać, że nie jest w stanie uzyskać paszy wyłącznie z produkcji ekologicznej.
 
Poprzednie rozporządzenie Komisji (WE) nr 1294/2005 wymagało żywienia wyłącznie paszami z produkcji ekologicznej, pochodzącymi w sporej części z własnego gospodarstwa lub regionu.
 
Na mocy rozporządzenia nr 505/2012 dopuszcza się również do dnia 31 grudnia 2014 r. odstępstwo, polegające na wprowadzaniu do gospodarstwa ekologicznego młodych kur niosek do 18 tygodnia życia pochodzących z gospodarstw konwencjonalnych.
 
Opóźnienie o kolejne 3 lata zmiany przepisów w zakresie produkcji ekologicznej drobiu i trzody zostało podyktowane niedostateczną podażą ekologicznych pasz białkowych o wysokiej jakości oraz materiału zwierzęcego.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!