Czy Unii zagraża afrykański pomór świń?

W czasie trwania posiedzenia unijnego Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt, wyrażono obawy dotyczące rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Rosji i na Białorusi, przy granicy z krajami Wspólnoty - podaje FAMMU/FAPA.

Czy Unii zagraża afrykański pomór świń?
Podczas spotkania, eksperci zgodnie przyznali konieczność wprowadzenia kontroli produktów pochodzenia zwierzęcego, celem zminimalizowania ryzyka przeniesienia choroby zwanej afrykańskim pomorem świń. Zwiększony zostanie także nadzór graniczny oraz dezynfekcja pojazdów.
 
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa już w 2012 roku ostrzegała o wysokim zagrożeniu przeniesienia wirusa ASF na gospodarstwa hodowlane trzody chlewnej zlokalizowane niedaleko Rosji i Białorusi.
 
Specjaliści rosyjskich służb weterynaryjnych alarmują, że chorobę mogą przenieść dziki z Rosji przez Białoruś, kraje nadbałtyckie, Polskę i Niemcy, bądź też na południu przez Ukrainę, Rumunię i Austrię.
 
Obecnie trwają prace zabezpieczające przejścia graniczne, które polegają na wyłożeniu mat dezynfekujących i kontroli stanu czystości pojazdów weterynarii. Ochrona polega również na prowadzeniu akcji uświadamiających dla gospodarzy, poprzez rozpowszechnianie ulotek dotyczących afrykańskiego pomoru świń i zasad postępowania w przypadku wystąpienia choroby.
 
Na granicach prowadzone są przez Służbę Celną dodatkowe kontrole bagażów podręcznych osób wjeżdżających do Polski. Przy czym każdy produkt pochodzenia zwierzęcego jest konfiskowany i niszczony. Jak do tej pory odnotowano także kilka przypadków przemytu żywności.
 
Ponadto, w pasie przygranicznym pobierane są regularnie próby do badań monitoringowych w kierunku afrykańskiego pomoru świń.
 
Przypomnijmy, że pierwszy przypadek ASF wykryto dnia 21 czerwca 2013 roku w gospodarstwie hodowlanym trzody chlewnej w obwodzie grodzieńskim, graniczącym z Polską i Litwą. W odpowiedzi, kraje ościenne wprowadziły zakaz importu z Białorusi wszelkich produktów wieprzowych, a także żywca i pasz dla zwierząt - informuje FAMMU/FAPA.


Tagi:
źródło: