Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wzrost eksportu polskiej wieprzowiny

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Ten rok przyniósł wzrost eksportu wszystkich gatunków mięs, ale największe tempo...

Ten rok przyniósł wzrost eksportu wszystkich gatunków mięs, ale największe tempo zaobserwowano w przypadku polskiego mięsa wieprzowego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jak wykazują wstępne dane, w okresie od stycznia do września tego roku poza granice kraju wywieziono o 29 procent więcej nieprzetworzonej wieprzowiny niż w tym samym czasie rok wcześniej, a więc do poziomu 228,3 tysięcy ton. W omawianym czasie import zwiększył się zaledwie o 7 procent, co daje wolumen o wielkości 27 tysięcy ton. W związku z tym ujemne saldo obniżyło się z 206,7 tysiąca ton z roku zeszłego do aktualnych 182,6 tysiąca ton.
 
Niestety w przypadku drobiu wzrost jest znacznie niższy i wynosi zaledwie 6 procent, gdzie we wcześniejszych 4 latach było to średnio 18 procent. W tym czasie o 42 procent zwiększył się kontyngent dostaw do Hiszpanii, Francja importuje o 20 procent więcej drobiu, a Niderlandy – 14 procent.
 
Mniejszy wzrost eksportu odnotowano również na rynku wołowiny. W analizowanym przedziale czasowym wywieziono blisko 172,6 tysiąca ton mięsa chłodzonego, czyli o 7 procent więcej niż rok wcześniej. Natomiast mrożonego mięsa wołowego wyeksportowano 30,8 tysiąca ton, co w rezultacie daje 4 procentową zwyżkę. Wysokie ceny sprzyjają wzrostowi wartości eksportu. W ten sposób wartość kontyngentu mięsa chłodzonego zwiększyła się o 24 procent osiągając granicę 529,1 mln euro, a wolumenu mrożonego mięsa o 25 procent do poziomu 93,2 mln euro.
 
W dalszym ciągu import tego gatunku mięsa jest minimalny i wynosi zaledwie 9,8 tysiąca ton, a zatem mniej więcej tyle samo co rok temu, dając tym samym znaczną nadwyżkę w sprzedaży wołowiny.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Będą zmiany w znakowaniu świń
 • Będą zmiany w znakowaniu świń

  W sprawie wznowienia prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, resort rolnictwa przekazał że przedmiotowy projekt w dniu 13 kwietnia 2018 r. został...
 • Wsparcie z PROW a wymogi bioasekuracji
 • Wsparcie z PROW a wymogi bioasekuracji

  Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w związku z informacjami wpływającymi z wojewódzkich izb rolniczych od rolników, którzy złożyli zaakceptowane przez ARiMR wnioski (w ramach wsparcia rozwoju...
 • Wniosek o zakaz importu ziemniaków z Egiptu
 • Wniosek o zakaz importu ziemniaków z Egiptu

  W ziemniakach pochodzenia egipskiego wykryto groźną dla upraw bakterię. W związku z tym minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu...
 • Pogłowie świń w Polsce
 • Pogłowie świń w Polsce

  Jak wynika ze wstępnych danych pogłowie świń w marcu 2018 r. liczyło 11 992,2 tys. sztuk, wykazując w porównaniu z porównywalnym okresem 2017 roku wzrost o 6,5%.
 • Zarząd KRIR w sprawie projektów zmian ustawy o ochronie zwierząt
 • Zarząd KRIR w sprawie projektów zmian ustawy o ochronie zwierząt

  Zarząd KRIR, oczekuje wycofania z przedłożonych projektów zapisów dotyczących zakazu chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer, uboju zwierząt gospodarskich bez uprzedniego oraz...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl