Indeks cen żywności najwyższy od marca

W październiku br. indeks światowych cen żywności FAO wzrósł wobec zmienionej wartości z września o 0,7% (1,2 pp.) do 172,6 pkt i był najwyższy od marca 2015 r. Poza lipcem indeks rósł od początku bieżącego roku. Zwyżkowały indeksy m.in. zbóż, nabiału oraz cukru, natomiast oleje i mięso potaniało. W skali roku żywność na świecie podrożała o 9,1%

Indeks cen żywności najwyższy od marca

Ceny zbóż wzrosły o 1% w październiku po raz pierwszy w skali miesiąca po trzech latach spadku. Podwyższyły się zwłaszcza ceny pszenicy z uwagi na ograniczoną podaż ziarna wysokiej jakości. Podrożała również kukurydza z porodu zwiększonego tempa sprzedaży w USA. Indeks cen zbóż był jednak w październiku jeszcze o 9,6% niższy niż przed rokiem.

 

Indeks cen przetworów mlecznych FAO w październiku 2016 r. osiągnął pułap o 3,9% wyższy w stosunku do jego poziomu z września 2016 r. i wynosił 182,8 punktu, co jest już szóstą zwyżką po ponad półrocznej serii spadków. Powodem wzrostu są zwyżkujące ceny wszystkich artykułów mleczarskich objętych indeksem, a zwłaszcza cen masła, którego zapasy są ograniczone, a silny popyt wewnętrzny w UE w połączeniu z rosnącym zapotrzebowaniem z głównych krajów importujących napędza zwyżki cen tego produktu mleczarskiego. Dynamicznie rosną także ceny serów, a w przypadku mleka w proszku, pełnotłustego i odtłuszczonego notowane są skromniejsze podwyżki. Ponadto niższa niż oczekiwano produkcja mleka w UE oraz w Oceanii budzi obawy o mniejsze dostawy eksportowe przetworów mlecznych w kolejnych miesiącach, co dodatkowo napędza zwyżki cen. Wartość indeksu cen przetworów mlecznych była w dziesiątym miesiącu 2016 roku na poziomie o 17,5% wyższym niż w analogicznym okresie 2015 r. Przeciętna wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO za dziesięć pierwszych miesięcy 2016 r. osiągnęła poziom 146,63 punktu i była o 9,67% niższa niż w tym samym okresie 2015 roku.

 

Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów roślinnych oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP oraz serów. Ostatnie zmiany jakie miały miejsce w technologii obliczania tego indeksu wykluczyły z niego ceny kazeiny z powodu braku wiarygodnych danych. Został rozszerzony natomiast zasięg geograficzny indeksu – przez dodanie nowych notowań cen masła, OMP i PMP.



Tagi:
źródło: