Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja3

Copa-Cogeca w sprawie określeń: produkt z mojego gospodarstwa i produkt górski

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych „Ustanawia się system określeń jakościowych stosowanych fakultatywnie, którego celem jest ułatwienie przekazywania [przez producentów] na rynku wewnętrznym informacji o cechach i właściwościach stanowiących wartość dodaną produktów rolnych” (art. 27).

Copa-Cogeca w sprawie określeń: produkt z mojego gospodarstwa i produkt górski
Aby zagwarantować podjęcie odpowiedniej decyzji Copa-Cogeca pragnie podkreślić swoje poglądy i obawy w odniesieniu do projektu aktów delegowanych, przedstawionych podczas ostatniego posiedzenia grupy doradczej, w dn. 25 czerwca, dotyczących zastrzeżenia określenia jakościowego stosowanego fakultatywnie „produkt z mojego gospodarstwa” i stosowania określenia jakościowego stosowanego fakultatywnie „produkt górski”. Jako że przedmiotowe kwestie są złożone oraz wrażliwe, należy uwzględnić uwagi rolników i spółdzielni rolnych.

OKREŚLENIE JAKOŚCIOWE STOSOWANE FAKULTATYWNIE „PRODUKT Z MOJEGO GOSPODARSTWA”
 
Copa-Cogeca zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest opracowanie instrumentów promujących krótkie łańcuchy dostaw i sieci sprzedaży lokalnej, stanowiące dodatkowy rynek zbytu dla rolników.

Jednocześnie Copa-Cogeca jest zadowolona, że instytucje rozważają wiele możliwości zwiększenia wartości inicjatyw rolników, spółdzielni i innych rodzajów organizacji producentów w kontekście sprzedaży na rynkach lokalnych i za pośrednictwem sieci krótkich łańcuchów dostaw. Stworzenie wspólnych ram dla identyfikacji tego rodzaju inicjatyw na szczeblu UE może pomóc w zaspokojeniu konkretnych potrzeb podmiotów, które pragną skuteczniej informować konsumentów o wartości dodanej swoich wyrobów.

Ramy te mogłyby okazać się wyjątkowo korzystne dla niektórych producentów zainteresowanych zastosowaniem europejskiego systemu zapewniania jakości (ChNP, ChOG, GTS) lub innego krajowego, regionalnego, publicznego lub prywatnego systemu certyfikacji, do którego jednak nie mają oni dostępu ze względu na nadmierne obciążenia finansowe lub administracyjne wynikające z jego stosowania.

Zdaniem Copa-Cogeca, kwestia krótkich łańcuchów dostaw i sprzedaży lokalnej nie może ograniczyć się do utworzenia unijnych oświadczeń zwiększających wartość produktu. Rolnicy i grupy producentów często zmagają się z trudnościami związanymi z podjęciem tego rodzaju inicjatyw. Dlatego też uważamy, że należy opracować także odpowiednie przepisy na szczeblu UE, w szczególności w zakresie promocji i polityki rozwoju obszarów wiejskich.

Copa-Cogeca uważa, że stworzenie takiego narzędzia będzie miało sens jedynie, jeśli będzie ono zgodne z obowiązującymi przepisami, szczególnie na szczeblu krajowym. Zagwarantuje to, że nie wywrze ono negatywnych skutków na działania już podejmowane w niektórych państwach członkowskich (np. tworzenie lokalnych kanałów sprzedaży łączących inicjatywy takie jak wdrażanie systemów jakości, oznaczanie pochodzenia produktu, francuski program Produit fermier (produkt z gospodarstwa) itp.).

W związku z ewentualnym utworzeniem oznaczeń zwiększających wartość tego rodzaju inicjatyw, Copa i Cogeca określiły kilka priorytetów:
  • Solidne podstawy określone na szczeblu UE.
  • Przepisy dobrowolne: państwa członkowskie mogą podjąć decyzję odnośnie do ich zastosowania (lub nie) na szczeblu krajowym.
  • Jesteśmy za rozpoczęciem działań od opracowania wspólnej definicji na szczeblu UE, co pozwoli jak najbardziej ograniczyć potencjalne koszty ponoszone przez rolników, przy równoczesnym zagwarantowaniu konsumentom rzetelnych i jasnych informacji.
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: