| Autor: redakcja12

Jesienne grzybobranie

Nadchodzi jesień, za oknem raz pada gęsty deszcz raz świeci piękne słonce. Taka pogoda to doskonała okazja na grzybobranie. Najciekawsze zbiory grzybów przypadają najczęściej w okresie późnego lata i wczesnej jesieni, zazwyczaj właśnie we wrześniu. A ponieważ grzybobranie to typowe polskie hobby okoliczne lasy przeżywają teraz prawdziwe oblężenie.

Jesienne grzybobranie
Grzyby jednak bywają nieprzewidywalne, ciężko powiedzieć kiedy i gdzie będzie prawdziwy wysyp. W niektórych lasach jest ich naprawdę sporo a w innych nie. Najlepsze dni na grzybobranie to pierwsze słoneczne dni po ulewnych deszczach, gdyż poszukiwane przez nas grzyby chętniej się wtedy pokazują.
 
W naszych lasach jako pierwsze pojawiają się zwykle pieprzniki jadalne, czyli kurki, które mają wielu zwolenników. Sezon na lisiczkę, czy kurzą nogę-bo również pod takimi nazwami figuruje kurka - trwa zwykle od czerwca do października. Kurki spotkać można głównie z siedliskach borowych, ukryte pod mchem lub pod stertą opadłych liści. Żyją w symbiozie ze świerkiem i sosną, a także z bukiem, grabem i dębem. Występuje gromadnie wśród ściółki leśnej, tworząc tzw. czarci krąg. Jak ją rozpoznać? Ma charakterystyczny wygląd. Owocnik ma żółtą lub rdzawożółtą  barwę. Młode kurki posiadają kapelusze wypukłe, które z wiekiem robią się coraz większe i pofalowane. Trzon kurki zwęża się ku dołowi. W smaku kurka jest delikatna, nieco pieprzna stąd też wzięła się nazwa pieprznik jadalny.
 
Innym popularnym w naszych lasach grzybem jest borowiki szlachetny (prawdziwek). Borowik szlachetny występuje zarówno w lasach iglastych, liściastych, jak i mieszanych. Grzyb ten tworzy mikoryzę z licznymi gatunkami drzew, jednak głównie ze świerkami dlatego najobficiej występuje w górskich drzewostanach świerkowych. Jego kapelusz  jest zwykle barwy białej, później piaskowej. Z czasem staje się brązowy. Kształt kapelusza początkowo jest gładki i półkolisty, później bardziej wypukły a powierzchnia jest matowa. Trzon jest koloru białego, szaro-białego lub piaskowego. U młodych osobników borowika szlachetnego trzon jest pękaty i głęboko osadzony w ziemi, później wydłuża się. Prawdziwek ma przyjemny zapach i lekko orzechowy smak.
 
Wybierając się do lasu uważajmy na grzyby niejadalne i trujące, które mogą powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe a przede wszystkim na grzyby śmiertelnie trujące jak np. muchomor sromotnikowy czy piestrzenica kasztanowata, których zjedzenie prowadzi do uszkodzeń i niewydolność narządów miąższowych, tj. wątroby, nerek i śledziony, co w konsekwencji doprowadza do śmierci.
 
Jeśli mamy choćby cień wątpliwości lepiej zostawić grzyba na swoim miejscu. Na przykład kurki często mylone są z lisówką pomarańczowa, nazywaną także fałszywą kurką. Jak odróżnić fałszywą kurkę od tej prawdziwej? Lisówka pomarańczowa ma gęstsze blaszki i ciemniejsze owocniki.

Czytaj dalej na nastepnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!