Kategorie

Poznaj produkty


| Autor: redakcja12

Jesienne grzybobranie

Nadchodzi jesień, za oknem raz pada gęsty deszcz raz świeci piękne słonce. Taka pogoda to doskonała okazja na grzybobranie. Najciekawsze zbiory grzybów przypadają najczęściej w okresie późnego lata i wczesnej jesieni, zazwyczaj właśnie we wrześniu. A ponieważ grzybobranie to typowe polskie hobby okoliczne lasy przeżywają teraz prawdziwe oblężenie.

Jesienne grzybobranie
Borowik również ma sobowtóra. Goryczak żółciowy potocznie nazywany szatanem jest grzybem niejadalnym. Łudząco przypomina prawdziwka. Występuje bardzo licznie w lasach iglastych. Mimo, że grzyb ten zaliczany jest w Polsce do niejadalnych, nie posiada on właściwości trujących czy zagrażających zdrowiu i życiu. Nie nadaje się do jedzenia jedynie ze względu na jego gorzki smak.
 

Jak odróżnić szatana od borowika szlachetnego?


Borowik szlachetny od goryczak żółciowego różni się kolorem miąższu kapelusza. Szatan jest bladoróżowy, a jadalny borowik żółty lub biały. Najprostszym sposobem jest oderwanie fragmentu grzyba i sprawdzenie czubkiem języka jego smaku. Szatan charakteryzuje się cierpkim, gorzkim smakiem.
 
Inne popularne i cenione przez nas gatunki grzybów to podgrzybki i koźlarze, rydze, czubajki, gąski i opieńki, a także rosnące pod ziemią trufle.
 
Jeśli nie mamy możliwości samodzielnie zebrać grzybów możemy je po prostu kupić. Najniższe ceny będą w marketach. Drożej wyjdzie nam zakup na targowisku lub prosto od grzybiarzy przy drodze, często jednak to ich zbiory są najświeższe no i możemy się targować.
 

 A jak poznać że grzyb jest świeży?


Należy zwrócić uwagę na to czy jest sprężysty, jędrny. Nie powinien być „połamany”. Warto też zerknąć czy nie jest robaczywy. Ogólnie powinien wyglądać tak by nie wzbudzał żadnych wątpliwości.


Tagi:
źródło: