Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Koralowa królowa

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Kalina koralowa to jesienna „koralowa królowa” polskich lasów. są Bogate w substancje...

Kalina koralowa to jesienna „koralowa królowa” polskich lasów. są Bogate w substancje lecznicze i witaminy owoce warto wprowadzić do domowej apteki prosto z lasu.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ten niezwykle ozdobny krzew osiąga ok. 4-5 m. wysokości, rośnie w wilgotnych lub świeżych lasach i zaroślach, zarówno w podszycie jak i na skrajach. Często spotkać ją można w łęgach wzdłuż rzek, strumieni i nad brzegami jezior, na brzegach śródleśnych torfowisk niskich lub w zaroślach tworzących ekoton, czyli  strefę przejściową między co najmniej dwoma ekosystemami.

Kalinę koralową (Viburnum opulus) najłatwiej poznać po charakterystycznych białych kreskach na szarawej korze, są to podłużnie spękane przetchlinki widoczne gołym okiem.

Owoce kaliny to pestkowce o lśniącym, szkarłatnoczerwonym kolorze, które dojrzewają w sierpniu i wrześniu, po czym pozostają przez kilka miesięcy na krzewach.

W owocach znajdują się saponiny, węglowodany, garbniki, pektyny, kwasy organiczne, witamina C, P, E i kwas foliowy. Z substancji mineralnych w owocach stwierdzono: Na, K, Ca, Mg, P, Fe. Ten bogaty skład zachęca do wykonania z nich własnych przetworów na zimę. Owoce są jadalne, ich smak jest określany jako słodko-cierpko-gorzki.

Wyraźna goryczka owoców zanika jednak po przemrożeniu i pod wpływem wysokiej temperatury. Na zawarte w owocach saponiny wrażliwe są małe dzieci, a także bydło i konie. Objawy zatrucia występują tylko po spożyciu dużych ilości oraz surowych owoców. Owoce działają lekko moczopędnie i wzmacniają mięsień sercowy. Przetwory z nich stosowane są przy przeziębieniach i w skurczach jelit. Wodne wyciągi z owoców wykazują silne działanie antyoksydacyjnie-przeciwstarzeniowe. Owoc jest też sprzymierzeńcem kobiet, działa przeciwskurczowo i delikatnie uspokajająco.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl