Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Debata nad legalizacją upraw GMO

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W dniu 3 marca 2014 roku w Brukseli Rada ds. Środowiska debatowała nad wprowadzeniem większej...

W dniu 3 marca 2014 roku w Brukseli Rada ds. Środowiska debatowała nad wprowadzeniem większej wolności w obrębie możliwości zakazu bądź uprawy GMO na terytorium unijnego państwa – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W związku z tym, zamierzają one osiągnąć wspólne stanowisko do czerwca 2014 roku, a końcowe ustalenia miałyby zatwierdzić PE do końca tego roku.
 
Zmiana postawy w stosunku do od lat drażliwej kwestii uprawy lub zakazu GMO nastąpiła po orzeczeniu ETS, które zostało wydane we wrześniu minionego roku. Dnia 26 września zeszłego roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Komisja Europejska naruszyła prawo poprzez opóźnianie autoryzacji kukurydzy GMO 1507 wyhodowanej przez firmę Pioneer Hi-Bred, przy czym 19 państw Unii sprzeciwiło się autoryzacji tej mocno kontrowersyjnej odmiany.
 
Aktualnie większość państw wraz z Wielką Brytanią, która wcześniej z Francją i Niemcami stała w opozycji do tego projektu, są zadowolone z propozycji planu Komisji, gdzie państwa mogłyby indywidualnie legalizować zakazy uprawy GMO na innej podstawie jak szkodliwości dla zdrowia czy środowiska. Mogłyby wtedy uzasadniać zakaz przyczynami socjalno-ekonomicznymi czy obawami o skutki współistnienia upraw ekologicznych i GMO. Poza tym nowe ustalenia pozwolą uniknąć sytuacji jak np. we Francji, gdzie zakaz uprawy był kwestionowany przez krajowy sąd.
 
Projekt Komisji spotyka się z opozycją lobby biotechnologicznego oraz NGO. Według GP, plany nie idą wystarczająco daleko, bo powinna zostać wprowadzona legalność zakazów wydana na podstawie szkodliwości dla zdrowia konsumentów czy środowiska nie jedynie opierając się opinii EFSA. Ponadto Rada ds. Środowiska nie uwzględnia żadnych uwag PE w obrębie zmian wadliwego systemu autoryzacji GMO w Unii.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)

  Na rynku krajowym w drugim tygodniu kwietnia 2018 r. ponownie zwiększyły się ceny monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl