| Autor: redakcja1

Debata nad legalizacją upraw GMO

W dniu 3 marca 2014 roku w Brukseli Rada ds. Środowiska debatowała nad wprowadzeniem większej wolności w obrębie możliwości zakazu bądź uprawy GMO na terytorium unijnego państwa – podaje FAMMU/FAPA.

Debata nad legalizacją upraw GMO
W związku z tym, zamierzają one osiągnąć wspólne stanowisko do czerwca 2014 roku, a końcowe ustalenia miałyby zatwierdzić PE do końca tego roku.
 
Zmiana postawy w stosunku do od lat drażliwej kwestii uprawy lub zakazu GMO nastąpiła po orzeczeniu ETS, które zostało wydane we wrześniu minionego roku. Dnia 26 września zeszłego roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Komisja Europejska naruszyła prawo poprzez opóźnianie autoryzacji kukurydzy GMO 1507 wyhodowanej przez firmę Pioneer Hi-Bred, przy czym 19 państw Unii sprzeciwiło się autoryzacji tej mocno kontrowersyjnej odmiany.
 
Aktualnie większość państw wraz z Wielką Brytanią, która wcześniej z Francją i Niemcami stała w opozycji do tego projektu, są zadowolone z propozycji planu Komisji, gdzie państwa mogłyby indywidualnie legalizować zakazy uprawy GMO na innej podstawie jak szkodliwości dla zdrowia czy środowiska. Mogłyby wtedy uzasadniać zakaz przyczynami socjalno-ekonomicznymi czy obawami o skutki współistnienia upraw ekologicznych i GMO. Poza tym nowe ustalenia pozwolą uniknąć sytuacji jak np. we Francji, gdzie zakaz uprawy był kwestionowany przez krajowy sąd.
 
Projekt Komisji spotyka się z opozycją lobby biotechnologicznego oraz NGO. Według GP, plany nie idą wystarczająco daleko, bo powinna zostać wprowadzona legalność zakazów wydana na podstawie szkodliwości dla zdrowia konsumentów czy środowiska nie jedynie opierając się opinii EFSA. Ponadto Rada ds. Środowiska nie uwzględnia żadnych uwag PE w obrębie zmian wadliwego systemu autoryzacji GMO w Unii.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!