| Autor: mikolaj

Dobre przezimowanie upraw ozimych w 2014 r.

Z przeprowadzonych przez rzeczoznawców wojewódzkich w marcu badań polowych wynika, że w bieżącym roku uprawy ozime przezimowały zdecydowanie lepiej niż w roku ubiegłym.

Dobre przezimowanie upraw ozimych w 2014 r.
Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny we wstępnym przezimowaniu upraw ozimych w 2014 r. niewielkie uszkodzenia roślin ozimych wystąpiły w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim i dolnośląskim. Główną przyczyną wystąpienia nieznacznych szkód zimowych były wahania temperatury i wiatry wysuszające oraz stosunkowo silne mrozy powodujące wysmalanie roślin. Wahania temperatury między dniem i nocą w marcu i sporadycznie jeszcze na początku kwietnia, powodowały na przemian zamarzanie i rozmarzanie ornej warstwy gruntu, jednak nie doprowadziły do większego uszkodzenia roślin. Ze względu na niezbyt długą zimę w roku bieżącym nie wystąpiły w uprawach ozimych szkody spowodowane przez zwierzynę łowną.

Wznowienie wegetacji roślin ozimych w zachodniej części Polski odnotowano najwcześniej, bo już pod koniec lutego, a na pozostałym obszarze kraju na początku marca.

Do siewów i sadzenia roślin uprawnych przystąpiono pod koniec I dekady marca, około miesiąc wcześniej niż w roku poprzednim. Ocieplenie w drugiej dekadzie marca wpłynęło na przyśpieszenie przeprowadzania prac polowych, umożliwiło kończenie siewów zbóż jarych i buraków cukrowych oraz sadzenie ziemniaków.

Ostateczna ocena strat zimowych, jak i wiosennych oraz ocena stanu zasiewów upraw rolnych i ogrodniczych zostanie przeprowadzona w drugiej połowie maja br.

W najbliższych dniach na łamach Gospodarz.pl zamieścimy wstępną ocenę przeziomowania zbóż, rzepaku oraz krzewów i drzew owocowych. Już teraz zapraszamy do lektury.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!