| Autor: redakcja1

FAO podnosi swoje prognozy zbiorów zbóż w nowym sezonie

Prognoza z 2-lipca pokazuje większe, niż miesiąc wcześniej, zbiory kukurydzy i pszenicy w sezonie 2020/21. Oczekiwana globalna produkcja soi została skorygowana minimalnie w dół. W przypadku zbóż produkcja przewyższy konsumpcję, stąd nowy sezon powinien przynieść dalszy wzrost globalnych zapasów pszenicy i odbudowanie zapasów kukurydzy (po słabym sezonie 2019/20). Prognozowane bardzo dobre zbiory soi w sezonie 2019/20 nie zaspokoją rosnącego spożycia, stąd zapasy soi powinny spaść minimalnie - licząc rok do roku.

FAO podnosi swoje prognozy zbiorów zbóż w nowym sezonie
Pszenica:
 
Prognozę produkcji pszenicy skorygowano w górę, głównie dzięki lepszym zbiorom w Indiach i lepszym perspektywom dla Australii i Federacji Rosyjskiej, które przeważyły nad korektą w dół dla UE i UK.
 
Oczekuje się, że zużycie pszenicy w sezonie 2020/21 spadnie w porównaniu z szacunkami na sezon 2019/20 (spadek popytu zarówno na paszę, jak i na zastosowania przemysłowe).

Zapasy na koniec nowego sezonu powinny nadal rosnąć, w związku z większym nagromadzeniem w krajach gdzie poprawiły się perspektywy produkcji.

 
Kukurydza:
 
Prognoza produkcji kukurydzy na sezon 2020/21 została powiększona dzięki poprawie oczekiwań dla Brazylii i UE.

Wykorzystanie kukurydzy w 2020/21 zostało na podobnym poziomie m/m, ale powinno wzrosnąć o 2,7% w stosunku do sezonu 2019/20, odzwierciedlając silniejszy wzrost r/r zużycia paszowego i niewielkie odbicie w zastosowaniach przemysłowych.

Zapasy końcowe skorygowano w dół (m/m), ale nadal przewiduje się ich Zapasy na koniec nowego sezonuwzrost o ponad 10% w stosunku do sezonu 2019/20, przy czym większość to wzrost w USA.

 
Soja:
 
Globalna produkcja soi w sezonie 2020/21 została nieznacznie zmniejszona w najnowszej prognozie. Wzrost prognozy dla Brazylii zrekompensowany został korektami w dół dla Ukrainy i Indii. Światowa produkcja powinna jednak odbić o blisko 10% w górę licząc rok do roku.

Wykorzystanie soi w sezonie 2020/21 zostało nieco ograniczone (m/m). Korekty w dół dla Brazylii i Indii przeważają nad korektą w górę w USA. W porównaniu do sezonu 2019/20 zużycie soi powinno wzrosnąć jednak o ok. 3%.

Prognozy zapasów na koniec sezonu 2020/21 zmniejszona została w szeregu
krajach, które przeważają nad dalszą korektą w górę w Chinach. Globalnie zapasy końcowe powinny nieznacznie spaść w stosunku do poziomu z poprzedniego sezonu.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!