| Autor: redakcja1

Marcowe prognozy COCERAL na 2023 rok

COCERAL (europejskie stowarzyszenie handlowców zbożami, nasionami roślin oleistych, ryżem, roślinami strączkowymi, oliwą z oliwek, olejami i tłuszczami, paszami dla zwierząt), w najnowszym raporcie nieco obniżył swoją prognozę produkcji zbóż w UE i Wielkiej Brytanii w tym roku.

Marcowe prognozy COCERAL na 2023 rok
Obecna aktualizacja zakłada zbiory na poziomie 303,5 mln ton, wobec 304,4 mln ton oczekiwanych w grudniu i 290,7 mln ton w 2022 r.

Eksperci obniżyli oczekiwane zbiory kukurydzy do 62,3 mln ton (-2 mln ton od grudnia), co i tak będzie wynikiem dużo wyższym niż 52,5 mln ton zebrane w 2022 roku. Największy wzrost zbiorów kukurydzy spodziewany jest na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i we Włoszech. Francja nie spodziewa się wzrostu produkcji kukurydzy w tym roku ze względu na wysoki koszt produkcji, co skłoni część farmerów na przestawienie się na słonecznik i inne uprawy o niższych nakładach.

Produkcja pszenicy (bez durum) w UE i Wielkiej Brytanii podniesiona została o 1,2 mln ton (od grudnia) do 144,5 mln ton. Dla porównania ubiegłoroczne zbiory tego zboża wyniosły 143,3 mln ton. Wzrost zbiorów pszenicy spodziewany jest w Hiszpanii, Włoszech, na Węgrzech i w krajach bałkańskich.

Jednocześnie analitycy COCERAL nieznacznie obniżyli prognozę produkcji jęczmienia do 59,6 mln ton w porównaniu do 58,8 mln ton rok temu.

COCERAL podniósł wcześniejsze oczekiwania zbiorów rzepaku z 20,5 (w grudniu) do 21.1 mln ton (tyle samo co w 2022 roku). Areał nasadzeń powinien być nieznacznie wyższy niż przed rokiem, podczas gdy oczekuje się, że plony nieznacznie spadną w porównaniu z zeszłorocznym poziomem.


Tagi:
źródło: