| Autor: mikolaj

Matif: Nowe minima notowań kukurydzy i pszenicy (9.09.2014)

Kontrakty unijne zareagowały w poniedziałek spadkami na silne przeceny, jakie miały wczoraj miejsce na giełdzie w Chicago. Mimo że przeceny były mniejsze na Matif to i tak unijne kontrakty na zboża (najbliższe serie pszenicy i kukurydzy) ustanowiły nowe wieloletnie minima.

Matif: Nowe minima notowań kukurydzy i pszenicy (9.09.2014)

Ceny pszenicy i kukurydzy

Listopadowe serie unijnej pszenicy i kukurydzy zamknęły się w poniedziałek na poziomach 170,25 eur/t – pszenica (najniżej od lipca 2010 roku) i 147,75 eur/t – kukurydza (najniżej od maja 2010 roku). Tradycyjnie już duży wpływ na notowania kontraktów rolnych miał rynek walutowy. Kurs EUR/USD spadł w poniedziałek o 0,4% i ustanowił nowe 14-miesięczne minimum.

Umacnianie się dolara zmniejsza konkurencyjność amerykańskiego eksportu i przez to wymusza przeceny kontraktów na giełdzie w Chicago. Coraz słabsze euro ogranicza skalę przecen na giełdzie w Paryżu. Amerykańskie kontrakty (CBoT) na pszenicę, kukurydzę i soję traciły w poniedziałek zdecydowanie, z wyjątkiem będących w okresie dostawy, wrześniowych serii na soję i pszenicę.

Dobra kondycja kukurydzy w USA

Wczorajsze cotygodniowe raporty USDA pokazały, że kondycja kukurydzy w USA utrzymuje się na poziomie drugim najlepszym w historii i nie zmieniła się. Indeks Brugler500 wynosi teraz 387 pkt. Większość plantacji jest jednak lekko opóźniona w rozwoju, stąd rynek zareagował nerwowo w piątek na zapowiedź możliwych miejscowych przymrozków w tym tygodniu.

Bardzo dobra kondycja soi

Jeszcze lepiej wyglądają plantacje soi w USA, kondycja upraw, wcześniej oceniana na najlepszą w historii, poprawiła się w ostatnim tygodniu. Indeks Brugler500 zyskał punkt do 384.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!