Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Matif&CBoT: Oleiste w dół, zboża lekko w górę (20.08.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Przez większość wtorkowej sesji na Matif i na początku amerykańskiej notowania kontraktów...

Przez większość wtorkowej sesji na Matif i na początku amerykańskiej notowania kontraktów na zboża i oleiste utrzymywały się na lekkich minusach. Jednak niebawem pojawił się impuls wzrostowy pochodzący z Ukrainy.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Pszenica na CBoT (ulubiony kontrakt spekulantów) wystrzeliła w górę o 3%, po tym jak premier Ukrainy powiedział, że straty w zbiorach zbóż wyniosą 15% (stanowiłoby to ok. 9 mln ton) z powodu trwającego tam konfliktu. Dopiero później sprostowano, że 15% dotyczy jedynie obszarów objętych konfliktem. Analitycy szacują, że realne straty nie powinny być większe niż 0,5-0,6 mln ton.

Na rynku pojawiły się też plotki, że Ukraina mogłaby w razie potrzeby wprowadzić ograniczenia w eksporcie. Jest to jednak niemożliwe w sytuacji bardzo dobrych tegorocznych zbiorów, gdyż ograniczenia eksportowe uderzyłyby w samych Ukraińców.

Na wczorajsze notowania miał też wpływ poniedziałkowy raport USDA (po zamknięciu poniedziałkowych notowań) na temat kondycji i postępu amerykańskich upraw. Pokazał on lekkie pogorszenie stanu plantacji kukurydzy (mimo to niezagrożone są rekordowe zbiory w USA) i nieoczekiwanie poprawę kondycji soi. W przypadku pszenicy widoczne jest opóźnienie zbiorów odmian jarych, zaawansowanie wynosi dopiero 17% w porównaniu 33% średnio.

Notowania pszenicy i kukurydzy

Ostatecznie kontrakty na pszenicę i kukurydzę zakończyły dzień na lekkich plusach w Chicago i na giełdzie Matif. Jedynie pszenica paszowa w Londynie minimalnie straciła na wartości. Patrząc z dłuższej perspektywy, zboża znajdują się nadal w trendzie spadkowym wspieranym przez zapowiadane rekordowe zbiory zbóż. Aktualne notowania kontraktów znajdują się nieco powyżej wieloletnich minimów z końca lipca. Z drugiej strony co jakiś czas pojawiają się niepokojące informacje z Ukrainy, na które głównie pszenica reaguje wzrostami. Blisko rekordowego zaangażowanie kapitału spekulacyjnego w krótkie pozycje (gra na spadki) na pszenicy w Chicago stanowi pewne ograniczenie dla dalszych przecen i wpływa na wzrost zmienności notowań. W przypadku amerykańskiej kukurydzy sierpniowy raport USDA, mimo że był bardzo optymistyczny, rozczarował rynek, podnosząc w mniejszym stopniu niż oczekiwano prognozę tegorocznych zbiorów. Pozwoliło to na aktualne odbicie cen kukurydzy w górę na giełdzie w Chicago. Inwestorzy mają jednak świadomość zbliżających się rekordowych zbiorów jesienią, oczekuje się także, że już we wrześniowych prognozach USDA podniesie kolejny już raz szacunki amerykańskich zbiorów. Widać więc, że na rynku kukurydzy jest jeszcze sporo miejsca do przecen, tym bardziej że kapitał spekulacyjny posiada ciągle, malejącą z tygodnia na tydzień, pozycję długą netto (przewaga kupionych kontraktów nad sprzedanymi).

Ceny zbóż - czytaj więcej


Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku
 • Cena średnia krajowa jęczmienia paszowego jest najwyższa od 3,5 roku

  Zmiany cen średnich krajowych większości skupowanych przez przedsiębiorstwa zbóż były nadal niewielkie i w tylko w dwóch przypadkach przekroczyły one 10 zł/t. Obydwa przypadki dotyczyły...
 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl