MRiRW ws. ślimaków nagich

Odpowiadając na pismo Zarządu KRIR z dnia 6 listopada 2014 r. resort poinformował, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dostrzega zagrożenia dla upraw stwarzane przez ślimaki nagie, w tym inwazyjne gatunki tych ślimaków.

MRiRW ws. ślimaków nagich

Celem opisanych powyżej działań było dostarczenie doradcom rolniczym oraz producentom rolnym wiedzy i narzędzi pozwalających na właściwe i skuteczne planowanie strategii ochrony upraw przed ślimakami


Jednocześnie, na stronach internetowych Ministerstwa dostępna jest wyszukiwarka środków ochrony roślin, pozwalająca na wyszukanie moluskocydów, dopuszczonych do stosowania w danej uprawie (obecnie dopuszczone do stosowania są następujące środki ochrony roślin do zwalczania ślimaków: Aromol 1,62 RB, Ferramol GR, Glanzit 06 GB, Mondic na ślimaki 06 GB, Pełzakol GR, Ślimax GB, i Snacol 05 GB).

Ministerstwo podkreśliło, że realizuje kompleksowe działania mające na celu wsparcie producentów rolnych w ochronie upraw przed ślimakami. Mając jednak na uwadze wystąpienie Izby resort rolnictwa poinformował, że w ramach realizowanego przez Instytut Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu programu wieloletniego na lata 2011-2015 przeprowadzone zostaną szkolenia dla doradców z zakresu integrowanej ochrony roślin m.in. w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach (w ramach trwania programu szkoleniami takimi objęte zostały wszystkie województwa). Możliwe jest zatem uwzględnienie w ramach tych szkoleń także problematyki zwalczania ślimaków.

Odnosząc się do poruszonego problemu zwalczania obcych gatunków inwazyjnych MRiRW zaznaczyło, że sprawy te pozostają w zakresie właściwości Ministra Środowiska. Poinformowało jednak, że 4 listopada br. zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 1143/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych, wprowadzające nowe mechanizmy ochrony przed tymi organizmami.



Tagi:
źródło: