Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Nawałnice w lubuskim zniszczyły rzepak. Wojewoda deklaruje pomoc

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W ubiegłym tygodniu północną część województwa lubuskiego nawiedziły burze z...

W ubiegłym tygodniu północną część województwa lubuskiego nawiedziły burze z nawałnicami, które zniszczyły uprawy rzepaku w okolicach Dobiegniewa i Strzelca Krajeńskiego oraz innych częściach tego regionu. Wnioski o oszacowanie strat już dziś można składać do samorządów gminnych i miejskich.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Burze, które przeszły przez województwo lubuskie w drugim tygodniu lipca spowodowały zniszczenie aż 20% upraw rzepaku. Wojewoda lubuski przypomina zatem o możliwości składania wniosków o oszacowanie strat. Każdy dokument zostanie rozpatrzony, a najbardziej poszkodowanym będzie przyznanie odszkodowanie za wyrządzone straty.
 

Wnioski mogą dotyczyć nie tylko rzepaku, ale także wszystkich płodów rolnych, które ucierpiały w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, takich jak: burze, gradobicia, deszcz nawalny, susza, powódź, osunięcia ziemi, lawina czy też przymrozki wiosenne i złe przezimowanie.
 

Dokumenty należy składać u wójta, burmistrza lub prezydenta. W odpowiedzi na wniosek gospodarza, władze samorządowe występują z pismem do wojewody o powołanie komisji, która będzie miała na celu ustalenie szkód powstałych w gospodarstwie.
 

Powołana przez wojewodę komisja po oględzinach, ustala wysokość szkód w ciągu dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia przez gospodarza zniszczenia, nie później jednak niż:

  • do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji, lub
  • w terminie 12 miesięcy od ustąpienia wody umożliwiającego komisji rozpoczęcie szacowania szkód – w przypadku  szacowania szkód w budynkach lub drzewach owocowych spowodowanych przez powódź, lub
  • do dnia 31 października danego roku, jeżeli ujemne skutki przezimowania wystąpiły do 30 kwietnia tego roku albo do dnia 31 października roku następującego po roku, w którym w grudniu wystąpiły ujemne skutki przezimowania – w przypadku szacowana szkód w drzewach owocowych spowodowanych ujemnymi skutkami przezimowania. Natomiast od chwili oszacowania szkody komisja ma 30 dni, aby sporządzić protokół i złożyć go wojewodzie.
Złożone dokumenty są weryfikowane pod względem merytorycznym. W przypadku, gdy wielkość zniszczeń przekroczy 30% średniej rocznej produkcji, wojewoda potwierdzi szkodę i przekaże odszkodowanie gospodarzom za pośrednictwem gmin.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl