Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Niedobory siarki. Przyczyny i skutki

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W przyrodzie powinno się wszystko harmonijnie bilansować. Niewskazany jest zarówno nadmiar,...

W przyrodzie powinno się wszystko harmonijnie bilansować. Niewskazany jest zarówno nadmiar, jaki niedobór kontentego czynnika. Na dowód tego stwierdzenia powstały prawa rządzące środowiskiem, m.in. prawo minimum Liebiga. W rolnictwie rozumiane jest, że wielkość plonu roślin uprawnych zależy od składnika pokarmowego znajdującego się w glebie w najmniejszej ilości, czyli każdy czynnik w minimum jest ograniczającym prawidłowy wzrost i rozwój roślin.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W latach 70 i 80 XX wieku w Polsce często mówiło się o siarce, jej związkach i przemianach, ale w kontekście negatywnego wpływu tego pierwiastka na środowisko. Związki siarki w postaci tlenków SO2 stanowią główny składnik zanieczyszczeń o charakterze kwaśnym, emitowanych do atmosfery. Z ówczesnych badań wynika, że do roku 1990 bilans siarki był zrównoważony. Potrzeby pokarmowe roślin na ten składnik były zaspokojone. Stosowanie nawozów organicznych wpływało na dodatni bilans siarki w glebach.
 

Dopiero w ostatnich kilkudziesięciu latach, kiedy to nastąpiła rewolucja w sposobie postrzegania ochrony środowiska naturalnego, siarka stała się obiektem badań w kontekście nawozowym i odżywczym dla roślin. Ograniczenie emisji siarki do atmosfery spowodowało mniejszy opad siarki na rośliny i na glebę. Zmiany w sposobie wykorzystywania nawozów z dodatkiem siarki, jak również nawozów fosforowych, ograniczenie nawożenia organicznego oraz zmniejszona ilość SO2 z powietrza, spowodowały wystąpienie na terenie Polski regionów z niedoborami siarki.
 

Objawy niedoboru wystąpiły w pierwszej kolejności u roślin o wysokich wymaganiach pokarmowych wobec tego pierwiastka, czyli na rzepaku, motylkowych i kapustnych.
 

Dalsze badania wykazały, że niedobory występują nie tylko na roślinach, ale przede wszystkim w glebach. Na podstawie badań monitoringu prowadzonych przez Okręgowe Stacje Chemiczno - Rolnicze, stwierdza się, że około 70% gleb charakteryzuje się niską zasobnością w siarkę dostępną dla roślin. Największy udział gleb o niskiej zasobności przyswajanej siarki stwierdza się na glebach lekkich, piaszczystych z małą zawartością próchnicy.
 

Ogólna, czyli całkowita zawartość siarki w mineralnych glebach Polski wynosi około 0,04%. Około 50-95% siarki całkowitej występuje w związkach organicznych a pozostała część to związki mineralne. Zawartość siarki w glebach uprawnych wynosi około 1%. Jednak siarka w środowisku występuje w różnym stopniu utlenienia. Aktywną formą siarki są siarczany, czyli S-SO4. Siarka w glebie zwykle występuje w formie organicznej.

Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +4 pkt. razem głosów: 4
2014-09-19 11:03:05, napisał: Gość

siarka jak najbardziej potrzeba tylko siarka siarce nierówna. To ze pomaga przy plonowaniu to jedno. nie mówi się glosno o tym, ze większość form siarki poglebia zakwaszenie gleby. Tak jest z saletrą amonową, saletrzakiem, mocznikiem, rsm, a nawet gnojowicą, nie mówiąc już o siarczanie amonu który jest silnie zakwaszający. To jest dziś problem. W końcu gleba to podstawa, a odczyn ma kolosalne znaczenie (no a pisze się, ze 70% gleb ma odczyn kwasny). Masz wiec słabszy odczyn, dajesz taka saletrę, czy siarczan amonu i dodatkowo zakwaszasz. No ale o tym się glosno nie mowi, bo producenci nie maja w tym interesu, by wszystko powiedzieć. Mi powiedzieli, ze „to nie problem, rzuci pan wapno i będzie ok”. tyle ze tego wapna trzeba dużo, dużo więcej, nie działa od razu, no i nie działa glebiej w podglebiu, gdzie często jest glin moj doradca w Osadkowskim (pracowałem z kilkoma ale ten jest naprawdę kumaty) ostatnio doradzil mi siarczan wapnia, jakas agorsupra. wczesniej tez stosowałem siarczan magnezu. oba przede wszystkim maja neutralny odczyn, nie zakwaszają, nie zasalaja gleby. kizeryt działa szybko tu i teraz, za to agrosupra ma latwo przyswajalna forme dla roslin i rozpuszcza się stopniowo, czy siarka jest dostena dla rosliny na wiosne, dokladnie wtedy gdy jej potrzebuje. kizerytu daje mniej, za to jest cholernie drogi, agrosupra jest kilka razy tansza, no ale trzeba dac nieco więcej. poczytajcie sobie www.siarczanwapnia.pl krzysztof


2014-04-30 13:10:33, napisał: Gość

ja też daję siarkę bo trzeba , bo brakuje jej


2014-04-26 19:15:59, napisał: Gość

doradca ostatnio gadal żeby dawac siarki nie tylko na rzepak ale i zboza i buraki. tylko patrząc na zawartość siarki w tych nawozach bo niektórzy kreco i sprzedają drogo za gowniano ilośc.Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Do Targów POLAGRA-PREMIERY zostało już tylko 7 dni!
 • Do Targów POLAGRA-PREMIERY zostało już tylko 7 dni!

  Sezon spotkań dla rolników w 2018 roku otworzą Międzynarodowe Targi Rolnicze POLAGRA-PREMIERY, które odbędą się w Poznaniu już po raz siódmy.
 • POLIDAP® z Polic niezastąpiony w kukurydzy
 • POLIDAP® z Polic niezastąpiony w kukurydzy

  Coraz więcej upraw kukurydzy i coraz doskonalsze technologie uprawy prowadzą wprost do POLIDAPU. A to dlatego, że ciepłolubna kukurydza w warunkach niskich, wiosennych temperatur bardzo słabo...
 • Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w lutym 2018r.
 • Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w lutym 2018r.

  Zapraszamy do zapoznania się z analizą rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w lutym 2018r. Zestawienie zostało przygotowane w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie informacji...
 • Stosowanie nawozów naturalnych
 • Stosowanie nawozów naturalnych

  W miejsce wyznaczania obszarów OSN i wprowadzania dla tych obszarów programu działań, wprowadzono dla obszaru całego kraju jeden program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia...
 • Siarka – ważny składnik plonotwórczy
 • Siarka – ważny składnik plonotwórczy

  Zbilansowane nawożenie warunkujące uzyskanie wysokich i wartościowych plonów roślin uprawnych, wymaga uwzględnienia obok NPK, także siarki. Planując uprawę rzepaku, a także zbóż, kukurydzy,...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl