| Autor: redakcja1

Notowania unijnej i amerykańskiej pszenicy zamknęły tydzień najwyżej od 5 miesięcy

W Paryżu piątkowa sesja zakończyła się zdecydowanym wzrostem cen pszenicy. Grudniowa seria na to zboże zyskała 2,25 euro na zamknięciu i wyceniona została na 185,5 eur/t (najwyżej od czerwca tego roku). W skali tygodnia pszenica podrożała o 6 euro (+3,3%). Unijny kontrakt na pszenicę naśladował zachowanie swojego amerykańskiego odpowiednika.

Notowania unijnej i amerykańskiej pszenicy zamknęły tydzień najwyżej od 5 miesięcy
Za oceanem miały miejsce jeszcze większe wzrosty cen pszenicy. W Chicago piątkowa (skrócona) sesja zakończyła się blisko 4% wybiciem serii grudniowej na pszenicę. W rozliczeniu tygodniowym kontrakt najbliższy na pszenicę podrożał o ponad 6% do poziomu najwyższego od czerwca. Piątkowemu wybiciu za oceanem sprzyjały dobre tygodniowe dane eksportowe oraz brak zgłoszeń dostawy fizycznej dla serii grudniowej. Sugeruje to, że na rynku lokalnym można uzyskać cenę lepszą za to zboże. Grudniowy termin (kończy handel 14 grudnia) i wszedł w piątek w okres zgłaszania dostawy fizycznej.
 
Dobre dane eksportowe, obok zagrożeń pogodowych, pomogły w piątek także notowaniom amerykańskiej kukurydzy. Seria grudniowa na kukurydzę podrożała w Chicago o blisko 3% na zamknięciu tygodnia i z nawiązką odrobiła straty z poprzednich sesji. W rozliczeniu tygodniowym wzrost notowań kukurydzy w Chicago nie był jednak duży, ponieważ wyniósł niespełna 1%.
 
Tymczasem unijny kontrakt na kukurydzę zamknął piątkową sesję na poziomie z czwartku (166 eur/t). W całym tygodniu zboże to podrożało nieco ponad 1 euro (+0,8%).
Warto w tym miejscu zauważyć, że Komisja Europejska podniosła 28-go listopada swoje szacunki tegorocznych zbiorów kukurydzy (+0,5 mln ton, do 67,4 mln ton), ale jednocześnie obniżyła minimalnie unijną produkcję pszenicy (-0,2 mln ton, do 155,8 mln ton).
 
Soja i śruta sojowa kontynuowały w piątek przeceny pod wpływem oddalających się perspektyw podpisania umowy handlowej na linii USA-Chiny. Przeceny dzienne nie były w Chicago duże, ale były systematyczne. W konsekwencji w skali tygodnia soja potaniała o 2,3%, a śruta blisko 3%. Spora przecena (-1,5%) dotknęła w minionym tygodniu także oleju sojowego. Notowaniom kompleksu sojowego nie sprzyja (obok wojny handlowej USA z Chinami) także korzystna pogoda w Ameryce Południowej, dająca nadzieję na kolejne doskonałe zbiory na tym kontynencie. Brazylia i Argentyna są pierwszym i trzecim producentem soi na świecie.
 
Notowania unijnego rzepaku rosły w drugiej części tygodnia po kilkudniowej korekcie spadkowej. W piątek nasiona na rzepak podrożały 2,5 euro, do 389,75 eur/t. Dzięki temu tydzień zamknął się dla serii najbliższej na minimalnym plusie (+0,75 eur/t w skali tygodnia).  Rzepak powrócił tym samym w okolice 2,5-letnich maksimów zaliczonych przed dwoma tygodniami. Notowaniom rzepaku pomagały, obok fatalnych tegorocznych zbiorów, wzrosty cen oleju palmowego na giełdzie w Kuala Lumpur.

Publikowane w piątek dane na temat amerykańskiego eksportu napędzały wzrosty notowań zbóż, ale nie pomogły soi. W przypadku soi tygodniowe zamówienia eksportowe mocno przekroczyły oczekiwania analityków, w przypadku kukurydzy i pszenicy były w górnym zakresie oczekiwań.

 
USA - tygodniowe zmówienia eksportowych netto (tydzień 15-21.11.2019):
 
    • Kukurydza: 806,8 tys. ton /+34% w stosunku do średniej z ostatnich 4 tygodni;
    • Soja: 1,664 mln ton (połowa zakupiona przez Chiny) /+25% w stosunku do średniej z ostatnich 4 tygodni;
    • Pszenica: 612,7 tys. ton /+60% w stosunku do średniej z ostatnich 4 tygodni.

Oczekiwano zamówień:
    • Kukurydza: 400-900 tys. ton;
    • Soja: 0,6-1,3 mln ton;
    • Pszenica: 300-600 tys. ton.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!