| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Dobre dane eksportowe wsparły kontrakty (12.05.2016)

Dobre dane na temat amerykańskiego eksportu, wsparły w czwartek wzrosty na rynku kukurydzy i pszenicy. W Chicago, kukurydza wybiła się w górę o 3%, a pszenica o 2%, na zamknięciu sesji. USDA pokazał wczoraj zamówienia eksportowe na amerykańską pszenicę na poziomie 682,8 tys. ton, w ostatnim tygodniu (inwestorzy oczekiwali 250-600 tys. ton). Tygodniowe kontraktacje na amerykańską kukurydzy były w górnym zakresie oczekiwań i wyniosły 1,255 mln ton. Dodatkowo USDA poinformował o zakupie w czwartek 210 tys. t amerykańskiej kukurydzy przez Arabię Saudyjską.

Notowania zbóż i oleistych. Dobre dane eksportowe wsparły kontrakty (12.05.2016)

Notowania w Chicago

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, wzrost popytu eksportowego na amerykańskie zboża (szczególnie na kukurydzę) znalazł swoje odzwierciedlenie w majowej prognozie USDA, dla obecnego i nowego sezonu. Decydujące znaczenie będzie miał w tym względzie trend na rynku eurodolara. Warto pamiętać, że wyjątkowo drogi dolar był jeszcze w końcówce ubiegłego roku, ale od tego czasu kurs amerykańskiej waluty osłabił się do euro o blisko 10%. Taniejący usd stopniowo poprawia konkurencyjność amerykańskich zbóż. Zmiany na rynku eurodolara są jednak trudne do przewidzenia, stąd też prognozy dalszego wzrostu amerykańskiego eksportu nie muszą się sprawdzić, co przy oczekiwanych rekordowych zbiorach kukurydzy w USA, może być katastrofalne dla cen. Także w przypadku pszenicy, amerykanie muszą konkurować o sprzedaż nadwyżek, a tych będzie na świecie jeszcze więcej niż w obecnym sezonie. Trzeba mieć świadomość, że to kontrakty notowane w Chicago są wyznacznikiem cen dla rynku globalnego, stąd tak ważne są zmiany w bilansach zbóż i soi na amerykańskim rynku.

Wysokie ceny ograniczają popyt eksportowy na amerykańską soję i śrutę sojową. Tygodniowa sprzedaż eksportowa amerykańskiej soi wyniosła tylko 219,3 tys. ton, podczas gdy oczekiwano 0,7-1,05 mln ton. Równie słaba sprzedaż dotyczyła także śruty sojowej. W konsekwencji notowania soi spadły w Chicago o 0,6%, jednak śruta sojowa nadal kontynuowała wzrosty. W Winnipeg, canola taniała mocno drugą sesję z rzędu, po zaliczeniu długoterminowego szczytu we wtorek.

Notowania w Paryżu

Taniejąca soja i canola, przełożyły się na przecenę unijnego rzepaku. Seria najbliższa potaniała w czwartek o 1,75 euro do 367,75 eur/t.

Unijne kontrakty na zboża podrożały wczoraj, najbliższa seria pszenicy podrożała o 1,25 euro, do 161,5 eur/t, a kukurydza zyskała 2 euro, do 164 eur/t.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: