| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Spadki na zakończenie tygodnia (28.08.2015)

Notowania amerykańskiej pszenicy spadły w piątek o 1,5% i aż 4,5% w skali minionego tygodnia, analogiczny unijny kontrakt na pszenicę potaniał na piątkowym zamknięciu 0,25 euro/t (-0,2%) i 4 euro/t (-2,4%) w minionym tygodniu. W opinii Andrzeja Bąka z e-WGT, główną przyczyną spadków było rozstrzygnięcie w piątek, drugiego w tygodniu, przetargu na zakup pszenicy przez egipski GASC.

Notowania zbóż i oleistych. Spadki na zakończenie tygodnia (28.08.2015)

Notowania zbóż

Po czwartkowym przetargu wygranym przez rosyjską pszenicę, w piątek egipski przetarg wygrała pszenica pochodząca z Ukrainy (55.000 t od firmy Venus Trading w cenie 190,90 usd/t z frachtem). Ceny unijnej, a tym bardziej amerykańskiej, pszenicy były niekonkurencyjne dla największego na świecie importera, jakim jest egipski GASC. Słaba była również tygodniowa sprzedaż eksportowa unijnej pszenicy (licencje eksportowe), wyniosła tylko 277 tys. ton. Od początku sezonu Komisja Europejska wydała licencje na eksport 3,15 mln ton pszenicy (-17,1% rok do roku). Mimo dużej konkurencji ze strony dostawców z Basenu Morza Czarnego, KE podniosła w piątek swoją prognozę dla unijnego eksportu pszenicy w sezonie 2015/16 o 0,281 mln to, do 27,87 mln ton (-16,4% w porównaniu z sezonem 2014/15). Komisja Europejska podniosła szacunki tegorocznych zbiorów pszenicy miękkiej w UE o 1,3 mln ton, do 140,7 mln ton w tym sezonie.

Dla porównania, Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) w ubiegłotygodniowym raporcie obniżyła swoje wcześniejsze szacunki unijnego eksportu pszenicy (razem) o 0,5 mln ton, do 29,5 mln ton. Jednocześnie IGC zwiększyła prognozę sprzedaży eksportowej rosyjskiej i ukraińskiej pszenicy.

Pszenica ciągnie w dół notowania kukurydzy

W piątek najbliższa seria unijnej kukurydzy potaniała o 0,25 euro za tonę i o 5,25 eur/t w skali całego tygodnia (na CBoT kontrakt na kukurydzę zamknął tydzień praktycznie bez zmian). Unijny rynek kukurydzy (także światowy) wygląda w tym sezonie zgoła odmiennie od rynku pszenicy, stąd też od kilku tygodni kontrakty futures na kukurydzę przewyższają notowania pszenicy. O ile tegoroczne zbiory pszenicy w UE będą niewiele niższe niż rok temu (na świecie zapowiada się kolejny rekord) to już tegoroczna produkcja kukurydzy mocno ucierpi z powodu suszy. W piątek KE obniżyła swoje prognozy zbiorów kukurydzy w UE z 65,6 mln ton do 58,7 mln ton. Warto zauważyć jednak lekką poprawę kondycji francuskich upraw kukurydzy, po raz pierwszy od 2 miesięcy. W sierpniowym raporcie USDA obniżył prognozę unijnych zbiorów kukurydzy z 68,14 do 65,77 mln ton (w 2014 było to: 75,03 mln ton).

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!