Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Amerykańskie kontrakty na zboża wystrzeliły w czwartek w górę (13.10.2016)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Pszenica w Chicago zyskała wczoraj blisko 5%, kukurydza 3,7%, a soja 1,1%. Kontrakty te...

Pszenica w Chicago zyskała wczoraj blisko 5%, kukurydza 3,7%, a soja 1,1%. Kontrakty te odrobiły z nawiązką straty ze środy.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Październikowy raport USDA nie dostarczył argumentów do dalszej gry na spadki cen zbóż. Amerykanie potwierdzili rekordową produkcję pszenicy i kukurydzy na świecie, jednak dane były nieco gorsze niż przed miesiącem. Stąd fundusze hedgingowe postanowiły ograniczyć swoją olbrzymią krótką pozycję w pszenicy i kukurydzy. Wyższe ceny zbóż pociągnęły za sobą także notowania soi.
 
Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, inwestorzy finansowi zakupili (netto) wczoraj w Chicago ok.: 13.tys. kontraktów na kukurydzę, 11 tys. na pszenicę i 9,5 tys. kontraktów na soję. Dane giełdowe pokazują również wzrost liczby otwartych pozycji w zbożach, co sugeruje, że na rynek napływa nowy kapitał spekulacyjny, zachęcony niskimi poziomami wycen kontraktów. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym wzrostom notowań są ożywione zakupy pszenicy przez największych światowych importerów.
 
W czwartek Egipt rozstrzygnął przetarg na zakup pszenicy. Tym razem większość ze 180 tys. ton zakontraktowanego zboża (2/3) stanowi rumuńska pszenicy, a tylko 1/3 ziarno pochodzące z Rosji. Co ciekawe, najtańszą ofertą sprzedaży była, odrzucona przez niezgodność ze specyfikacją jakościową, oferta na amerykańską pszenicę (HRW). To pokazuje, że pszenica z USA jest teraz konkurencyjna cenowo, nawet dla odbiorców z Afryki. Wcześniej Arabia Saudyjska zakupiła 595.000 ton pszenicy twardej opcjonalnego pochodzenia z dostawą grudzień/styczeń. Jordan kupił 100 tys. ton, także pszenicy twardej. Rosja podpisała umowę na sprzedaż 1 mln ton pszenicy do Syrii na preferencyjnych warunkach.
 
UNIJNE KONTRAKTY
 
Kukurydza odbiła lekko w górę, po zaliczeniu  w środę 6 miesięcznego dołka, pszenica wróciła powyżej poziomu 160 eur/t, ale rzepak ustanowił nowy, ponad roczny szczyt notowań.

W Paryżu, kontrakty na pszenicę, kukurydzę i rzepak zyskiwały na wartości w czwartek, śladem giełdy w Chicago. Wzrosty były zdecydowanie mniejsze ze względu na wcześniejsze zamknięcie handlu w stosunku do CBoT, ale także za sprawą wczorajszego umocnienia się euro względem dolara. Kukurydza (najbliższa seria) podrożała wczoraj 0,5 euro do 158,75 eur/t, pszenica 1,5 euro do 162,75 eur/t, a rzepak 1,25 euro do 387,0 eur/t.

Czytaj dalej na nastepnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl