| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Amerykańskie kontrakty na zboża wystrzeliły w czwartek w górę (13.10.2016)

Pszenica w Chicago zyskała wczoraj blisko 5%, kukurydza 3,7%, a soja 1,1%. Kontrakty te odrobiły z nawiązką straty ze środy.

Notowania zbóż i oleistych. Amerykańskie kontrakty na zboża wystrzeliły w czwartek w górę (13.10.2016)
Październikowy raport USDA nie dostarczył argumentów do dalszej gry na spadki cen zbóż. Amerykanie potwierdzili rekordową produkcję pszenicy i kukurydzy na świecie, jednak dane były nieco gorsze niż przed miesiącem. Stąd fundusze hedgingowe postanowiły ograniczyć swoją olbrzymią krótką pozycję w pszenicy i kukurydzy. Wyższe ceny zbóż pociągnęły za sobą także notowania soi.
 
Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, inwestorzy finansowi zakupili (netto) wczoraj w Chicago ok.: 13.tys. kontraktów na kukurydzę, 11 tys. na pszenicę i 9,5 tys. kontraktów na soję. Dane giełdowe pokazują również wzrost liczby otwartych pozycji w zbożach, co sugeruje, że na rynek napływa nowy kapitał spekulacyjny, zachęcony niskimi poziomami wycen kontraktów. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym wzrostom notowań są ożywione zakupy pszenicy przez największych światowych importerów.
 
W czwartek Egipt rozstrzygnął przetarg na zakup pszenicy. Tym razem większość ze 180 tys. ton zakontraktowanego zboża (2/3) stanowi rumuńska pszenicy, a tylko 1/3 ziarno pochodzące z Rosji. Co ciekawe, najtańszą ofertą sprzedaży była, odrzucona przez niezgodność ze specyfikacją jakościową, oferta na amerykańską pszenicę (HRW). To pokazuje, że pszenica z USA jest teraz konkurencyjna cenowo, nawet dla odbiorców z Afryki. Wcześniej Arabia Saudyjska zakupiła 595.000 ton pszenicy twardej opcjonalnego pochodzenia z dostawą grudzień/styczeń. Jordan kupił 100 tys. ton, także pszenicy twardej. Rosja podpisała umowę na sprzedaż 1 mln ton pszenicy do Syrii na preferencyjnych warunkach.
 
UNIJNE KONTRAKTY
 
Kukurydza odbiła lekko w górę, po zaliczeniu  w środę 6 miesięcznego dołka, pszenica wróciła powyżej poziomu 160 eur/t, ale rzepak ustanowił nowy, ponad roczny szczyt notowań.

W Paryżu, kontrakty na pszenicę, kukurydzę i rzepak zyskiwały na wartości w czwartek, śladem giełdy w Chicago. Wzrosty były zdecydowanie mniejsze ze względu na wcześniejsze zamknięcie handlu w stosunku do CBoT, ale także za sprawą wczorajszego umocnienia się euro względem dolara. Kukurydza (najbliższa seria) podrożała wczoraj 0,5 euro do 158,75 eur/t, pszenica 1,5 euro do 162,75 eur/t, a rzepak 1,25 euro do 387,0 eur/t.

Czytaj dalej na nastepnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!