Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża i oleiste traciły na wartości po obu stronach Atlantyku (14.02.2017)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Przyczyniła się do tego sprzedaż techniczna, po zaliczeniu przez kontrakty wielomiesięcznych...

Przyczyniła się do tego sprzedaż techniczna, po zaliczeniu przez kontrakty wielomiesięcznych szczytów, wzmożona sprzedaż ze strony producentów i oczywiście silniejszy dolar.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż i oleistych

Rosnący w siłę dolar sprawia, że południowoamerykańska kukurydza i soja zyskują na konkurencyjności. Przeważa opinia, że w połowie marca FED, po raz kolejny, podniesie stopy procentowe w USA, co sprawia, że USD umacnia się, mimo niepewności związanej z polityką nowego prezydenta.
 
Tym czasem zbiory zaczęły się w Ameryce Południowej i wszystko wskazuje na to, że Brazylia odnotuje rekordową produkcję, zarówno soi jak i kukurydzy. Oczekiwane zbiory kukurydzy w Argentynie powinny być też rekordowe, a w przypadku soi przyzwoite, mimo powodzi w grudniu-styczniu.  Dotąd zebrano już 1/5 areału brazylijskiej soi, w porównaniu do średniej na poziomie 12%. Według oficjalnych krajowych prognoz (CONAB) produkcja tych nasion powinna wzrosnąć o 10,6% (rok do roku) i wyniesie rekordowe 105,69 mln ton (USDA prognozuje na 104 mln ton). Oficjalne brazylijskie prognozy zbiorów kukurydzy opiewają na 87,4 mln ton (USDA: 86,5 mln ton). Jednak według analityków, biorących udział w sondażu Reutera, Brazylia może zebrać nawet 90 mln ton kukurydzy. W ubiegłym roku kraj ten wyprodukował tylko 67 mln ton kukurydzy i 96,5 mln ton soi (wynik bardzo dobry).
 
Prognozy USDA dla Argentyny
 
Według USDA produkcja kukurydzy powinna wynieść 36,5 mln ton, w porównaniu do tylko 29 mln ton rok temu. Zbiory soi w Argentynie ciągle mają szanse być na przyzwoitym poziomie 55,5 mln ton (mimo strat powodziowych), w porównaniu do 56,8 mln ton w ubiegłym roku.
 
W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, na rynku obecne są obawy, że Meksyk (główny importer zbóż z USA) podejmie działania odwetowe i drastycznie ograniczy zakupy w USA, w przypadku wprowadzenia ceł importowych na meksykańskie towary przez nową administrację amerykańską.
 
Wstępne prognozy areału zasiewów w USA wskazują na wzrost areału soi, kosztem kukurydzy i pszenicy.
 
USDA poinformował we wtorek o nowych zamówieniach eksportowych na 229 tys. ton kukurydzy z dostawą do Japonii oraz 142,5 tys. ton soi z dostawą do Meksyku.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl