| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża i oleiste traciły na wartości po obu stronach Atlantyku (14.02.2017)

Przyczyniła się do tego sprzedaż techniczna, po zaliczeniu przez kontrakty wielomiesięcznych szczytów, wzmożona sprzedaż ze strony producentów i oczywiście silniejszy dolar.

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża i oleiste traciły na wartości po obu stronach Atlantyku (14.02.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Rosnący w siłę dolar sprawia, że południowoamerykańska kukurydza i soja zyskują na konkurencyjności. Przeważa opinia, że w połowie marca FED, po raz kolejny, podniesie stopy procentowe w USA, co sprawia, że USD umacnia się, mimo niepewności związanej z polityką nowego prezydenta.
 
Tym czasem zbiory zaczęły się w Ameryce Południowej i wszystko wskazuje na to, że Brazylia odnotuje rekordową produkcję, zarówno soi jak i kukurydzy. Oczekiwane zbiory kukurydzy w Argentynie powinny być też rekordowe, a w przypadku soi przyzwoite, mimo powodzi w grudniu-styczniu.  Dotąd zebrano już 1/5 areału brazylijskiej soi, w porównaniu do średniej na poziomie 12%. Według oficjalnych krajowych prognoz (CONAB) produkcja tych nasion powinna wzrosnąć o 10,6% (rok do roku) i wyniesie rekordowe 105,69 mln ton (USDA prognozuje na 104 mln ton). Oficjalne brazylijskie prognozy zbiorów kukurydzy opiewają na 87,4 mln ton (USDA: 86,5 mln ton). Jednak według analityków, biorących udział w sondażu Reutera, Brazylia może zebrać nawet 90 mln ton kukurydzy. W ubiegłym roku kraj ten wyprodukował tylko 67 mln ton kukurydzy i 96,5 mln ton soi (wynik bardzo dobry).
 
Prognozy USDA dla Argentyny
 
Według USDA produkcja kukurydzy powinna wynieść 36,5 mln ton, w porównaniu do tylko 29 mln ton rok temu. Zbiory soi w Argentynie ciągle mają szanse być na przyzwoitym poziomie 55,5 mln ton (mimo strat powodziowych), w porównaniu do 56,8 mln ton w ubiegłym roku.
 
W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, na rynku obecne są obawy, że Meksyk (główny importer zbóż z USA) podejmie działania odwetowe i drastycznie ograniczy zakupy w USA, w przypadku wprowadzenia ceł importowych na meksykańskie towary przez nową administrację amerykańską.
 
Wstępne prognozy areału zasiewów w USA wskazują na wzrost areału soi, kosztem kukurydzy i pszenicy.
 
USDA poinformował we wtorek o nowych zamówieniach eksportowych na 229 tys. ton kukurydzy z dostawą do Japonii oraz 142,5 tys. ton soi z dostawą do Meksyku.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: