| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica kontynuowała we wtorek spadki (29.06.2016)

Wtorkowa sesja zapowiadała się na wzrostową dla kontraktów na zboża i oleiste. Podczas nocnych i na początku dziennych notowań w Chicago zdecydowanie rosły wyceny kontraktów na zboża i jeszcze mocniej na kompleks sojowy.

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica kontynuowała we wtorek spadki (29.06.2016)
Sprzyjała temu zdecydowana poprawa nastrojów  na rynkach finansowych, przekładająca się na korektę spadkową notowań dolara, wzrosty indeksów akcyjnych oraz głównych surowców. Ok. godziny 16 naszego czasu amerykańskie kontrakty na pszenicę i kukurydzę zaliczały swoje dzienne maksima, ale w kolejnych godzinach przewagę zdobyli sprzedający. Do końca amerykańskiej sesji notowania kukurydzy spadły do poziomu poniedziałkowego zamknięcia, a lipcowa seria pszenicy zamknęła dzień na 0,7% minusie. Jedynie notowania soi i śruty sojowej utrzymały zdecydowany wzrost na zamknięciu sesji.

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT w Paryżu, sesja kończyła się w czasie gdy kontrakty w Chicago notowane były na sporych plusach, jednak drożejące wczoraj euro ograniczyło skalę wzrostów unijnej kukurydzy i rzepaku do niespełna 1%. Tym czasem, kontrakt na pszenicę tracił na wartości przez cały dzień, podążając śladem poniedziałkowej przeceny w Chicago.

Trwające w USA zbiory pszenicy i olbrzymie światowe zapasy dołują ceny kontraktów futures. Utrzymujący się bardzo dobry stan upraw kukurydzy w USA, na kilka dni przed kluczowym miesiącem jakim jest dla tego zboża lipiec, nie pozwala na odbicie cen w górę. Jednak w przypadku soi, zapowiedzi gorącej i suchej pogody oraz utrzymujący się silny popyt eksportowy zachęciły do kontynuowania zakupów także we wtorek.

Kapitał spekulacyjny posiada nadal dużą pozycję długą w kukurydzy i wydaje się, że jeszcze większą w soi i to mimo ubiegłotygodniowej redukcji (odsprzedawania kontraktów). W przypadku pszenicy inwestorzy finansowi od wielu tygodni grają na spadki cen – zajmują pozycję krótką netto (przewaga sprzedanych kontraktów).


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!