| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Rzepak kontynuował wzrosty (18.10.2016)

Unijny rzepak zamknął wczorajszą sesję na poziomie 392 eur/t, zaliczając dziesiątą sesję wzrostową z rzędu. Notowania rzepaku były wczoraj pod wpływem drożejącej canoli, ale taniejącej soi, stąd skala wzrostu była tylko symboliczna i wyniosła 0,5 eur/t.

Notowania zbóż i oleistych.  Rzepak kontynuował wzrosty (18.10.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Zbiory kanadyjskiej canoli opóźniają się, windując jej ceny na giełdzie w Winnipeg, podczas gdy amerykańscy farmerzy nadrobili opóźnienia w zbiorach soi, a lawinowo rosnąca podaż tych nasion zatrzymała ostatnią falę wzrostów na giełdzie w Chicago.
 
W ocenie Andrzej Bąka z e-WGT, nadal w tyle, za normalnym tempem, pozostają żniwa kukurydziane w USA, jednak także w tym przypadku zapowiadana jest rekordowa produkcja, wspierana przez jeszcze lepszą ocenę stanu obu upraw. Ostatnie wzrosty notowań i wyższe wyceny amerykańskich kontraktów sprowokowały farmerów do sprzedaży części swojej produkcji (zabezpieczenia się przed ponownym spadkiem cen). Także część inwestorów finansowych (krótkoterminowych) zrealizowała wczoraj zyski z długich pozycji.

We wtorek, w Chicago fundusze hedgingowe były sprzedającym netto ok.: 5000 kontraktów na kukurydzę, 6000 na soję i 2000 na pszenicę.

 
Zbiory soi przekroczyły w USA półmetek, a kukurydzy się do niego zbliżają. Rosnąca lawinowo podaż ściera się z rekordowym, na początku sezonu, popytem.

Raport Crop Progress (USDA)

W poniedziałek, już po zamknięciu dziennej sesji w Chicago, USDA opublikował raport Crop Progress, pokazujący tempo i kondycję amerykańskich upraw.

 
Zbiory kukurydzy były w ostatnim tygodniu wolniejsze od oczekiwań, ale w przypadku soi doganiają średnią. Doskonały stan obu upraw polepszył się jeszcze nieco.
 
Kukurydza: Do niedzieli w USA zebrano 46% areału kukurydzy (oczekiwano wyniku 50%), średnia dla tej daty to 49%. Kondycja pozostałych do zebrania upraw polepszyła się nieco w ciągu tygodnia, do 2 najlepszych kategorii zaliczono 74% (73% tydzień wcześniej i 68% rok wcześniej) areału.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!