Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Rzepak najdroższy od ponad roku (14.10.2016)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W Chicago, notowania giełdowe pszenicy i kukurydzy mocno rosły w końcówce ubiegłego...

W Chicago, notowania giełdowe pszenicy i kukurydzy mocno rosły w końcówce ubiegłego tygodnia, ciągnąc w górę także unijne kontrakty.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż i oleistych

Najbliższa seria amerykańskiej pszenicy (SRW) zamknęła piątek 1,2%, a cały tydzień 6,7% wzrostem. Kukurydza zyskała w piątek 1,4% i 4,3% w skali całego tygodnia. Warto zauważyć, że wybicie notowań zbóż w górę odbyło się przy umacniającym się dolarze (czynnik prospadkowy). Z kolei słabnące w ubiegłym tygodniu euro pomagało, przynajmniej teoretycznie, unijnym kontraktom.
 
Skala wzrostów pszenicy w Paryżu była w ostatnim tygodniu znaczna, ale dużo mniejsza w stosunku do kontraktu bazowego, jakim jest pszenica w Chicago. Najbliższa seria pszenicy podrożała w Paryżu o 1,6% w piątek i o 3,6% w całym tygodniu. Analogiczny kontrakt na kukurydzę umocnił się w piątek oraz w skali tygodnia o tylko niespełna 1%.
 
Dużo większe wzrosty zanotował w tym czasie unijny kontrakt na rzepak. Już w miniony poniedziałek seria listopadowa wybiła się w górę z przedziału 6 tygodniowej konsolidacji, kontynuując trend wzrostowy na każdej z kolejnych sesji. W konsekwencji rzepak podrożał w minionym tygodniu z 377,5 do 388,5 eur/t (+2,9%), zaliczając w piątek swoje ponad roczne maksimum. Rzepakowi, obok słabych tegorocznych zbiorów, sprzyja droga ropa naftowa, wysokie ceny oleju palmowego i oczywiście taniejące euro.
 
W ocenie Andrzej Bąka z e-WGT, za zmianę trendu na rynku pszenicy (USA) oraz kontynuację wzrostów na rynku kukurydzy odpowiedzialny jest kapitał spekulacyjny, który zajmował do niedawna olbrzymią pozycję krótką w tych kontraktach. Rekordowy sezon pod względem produkcji pszenicy i kukurydzy na świecie zachęcał do gry na spadki cen. Utrzymujące się w Chicago, niewiele wyższe od wieloletnich minimów, wyceny kontraktów spowodowały uaktywnienie się największych światowych importerów zbóż. Amerykańskie wysyłki eksportowe pszenicy i kukurydzy mocno wyprzedzają (od początku sezonu) sprzedaż eksportową z analogicznego okresu sprzed roku. Także eksport unijnej pszenicy, wbrew zapowiedziom jego silnej redukcji w obecnym sezonie, liczony od 1 lipca, aż o blisko 1/4 przewyższa tempo z sezonu 2015/16.

Dodatkowo korzystny klimat dla wyższych cen towarów rolnych stworzyła ropa. Ropa przekłada się także na wyższe notowania rubla, a przez to podraża rosyjski eksport pszenicy.

Opublikowany 12 października comiesięczny raport USDA nie dostarczył argumentów do dalszej gry na spadki cen zbóż. Amerykanie potwierdzili rekordową produkcję pszenicy i kukurydzy na świecie, jednak dane były nieco gorsze niż przed miesiącem. Stąd fundusze hedgingowe postanowiły ograniczyć swoją olbrzymią krótką pozycję w pszenicy i kukurydzy. Wyższe ceny zbóż pociągnęły za sobą także notowania soi. Dane giełdowe pokazują również wzrost liczby otwartych pozycji w zbożach, co sugeruje, że na rynek napływa nowy kapitał spekulacyjny, zachęcony niskimi poziomami wycen kontraktów.

 
W piątek w Chicago, fundusze hedgingowe były nabywcami netto ok.: 16 000 kontraktów na kukurydzę, 8 000 na soję i 6 000 kontraktów na pszenicę.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)

  Na rynku krajowym w drugim tygodniu kwietnia 2018 r. ponownie zwiększyły się ceny monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl