Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Rzepak najdroższy od ponad roku (14.10.2016)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W Chicago, notowania giełdowe pszenicy i kukurydzy mocno rosły w końcówce ubiegłego...

W Chicago, notowania giełdowe pszenicy i kukurydzy mocno rosły w końcówce ubiegłego tygodnia, ciągnąc w górę także unijne kontrakty.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż i oleistych

Najbliższa seria amerykańskiej pszenicy (SRW) zamknęła piątek 1,2%, a cały tydzień 6,7% wzrostem. Kukurydza zyskała w piątek 1,4% i 4,3% w skali całego tygodnia. Warto zauważyć, że wybicie notowań zbóż w górę odbyło się przy umacniającym się dolarze (czynnik prospadkowy). Z kolei słabnące w ubiegłym tygodniu euro pomagało, przynajmniej teoretycznie, unijnym kontraktom.
 
Skala wzrostów pszenicy w Paryżu była w ostatnim tygodniu znaczna, ale dużo mniejsza w stosunku do kontraktu bazowego, jakim jest pszenica w Chicago. Najbliższa seria pszenicy podrożała w Paryżu o 1,6% w piątek i o 3,6% w całym tygodniu. Analogiczny kontrakt na kukurydzę umocnił się w piątek oraz w skali tygodnia o tylko niespełna 1%.
 
Dużo większe wzrosty zanotował w tym czasie unijny kontrakt na rzepak. Już w miniony poniedziałek seria listopadowa wybiła się w górę z przedziału 6 tygodniowej konsolidacji, kontynuując trend wzrostowy na każdej z kolejnych sesji. W konsekwencji rzepak podrożał w minionym tygodniu z 377,5 do 388,5 eur/t (+2,9%), zaliczając w piątek swoje ponad roczne maksimum. Rzepakowi, obok słabych tegorocznych zbiorów, sprzyja droga ropa naftowa, wysokie ceny oleju palmowego i oczywiście taniejące euro.
 
W ocenie Andrzej Bąka z e-WGT, za zmianę trendu na rynku pszenicy (USA) oraz kontynuację wzrostów na rynku kukurydzy odpowiedzialny jest kapitał spekulacyjny, który zajmował do niedawna olbrzymią pozycję krótką w tych kontraktach. Rekordowy sezon pod względem produkcji pszenicy i kukurydzy na świecie zachęcał do gry na spadki cen. Utrzymujące się w Chicago, niewiele wyższe od wieloletnich minimów, wyceny kontraktów spowodowały uaktywnienie się największych światowych importerów zbóż. Amerykańskie wysyłki eksportowe pszenicy i kukurydzy mocno wyprzedzają (od początku sezonu) sprzedaż eksportową z analogicznego okresu sprzed roku. Także eksport unijnej pszenicy, wbrew zapowiedziom jego silnej redukcji w obecnym sezonie, liczony od 1 lipca, aż o blisko 1/4 przewyższa tempo z sezonu 2015/16.

Dodatkowo korzystny klimat dla wyższych cen towarów rolnych stworzyła ropa. Ropa przekłada się także na wyższe notowania rubla, a przez to podraża rosyjski eksport pszenicy.

Opublikowany 12 października comiesięczny raport USDA nie dostarczył argumentów do dalszej gry na spadki cen zbóż. Amerykanie potwierdzili rekordową produkcję pszenicy i kukurydzy na świecie, jednak dane były nieco gorsze niż przed miesiącem. Stąd fundusze hedgingowe postanowiły ograniczyć swoją olbrzymią krótką pozycję w pszenicy i kukurydzy. Wyższe ceny zbóż pociągnęły za sobą także notowania soi. Dane giełdowe pokazują również wzrost liczby otwartych pozycji w zbożach, co sugeruje, że na rynek napływa nowy kapitał spekulacyjny, zachęcony niskimi poziomami wycen kontraktów.

 
W piątek w Chicago, fundusze hedgingowe były nabywcami netto ok.: 16 000 kontraktów na kukurydzę, 8 000 na soję i 6 000 kontraktów na pszenicę.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Unijny eksport zbóż maleje
 • Unijny eksport zbóż maleje

  W tygodniu 7-13.02.2018 wyeksportowano poza UE tylko 81,9 tys. ton pszenicy miękkiej, 9,9 tys. ton mąki pszennej w ekwiwalencie ziarna, 27,9 tys. ton pszenicy durum, 116,8 tys. ton jęczmienia, 40,2...
 • Rynek produktów mleczarskich
 • Rynek produktów mleczarskich

  Do września 2017 r. utrzymywała się bardzo dobra koniunktura na globalnym rynku mleka, czego odzwierciedleniem były rekordowe ceny masła, a także wysokie ceny pełnego mleka w proszku i sera Cheddar.
 • Nowe odmiany kukurydzy w krajowym rejestrze COBORU
 • Nowe odmiany kukurydzy w krajowym rejestrze COBORU

  W połowie lutego 2018 roku w siedzibie COBORU w Słupi Wielkiej odbyło się drugie posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian kukurydzy, w kadencji 2017-2020.
 • Produkcja i handel rzepakiem i jego produktami
 • Produkcja i handel rzepakiem i jego produktami

  W listopadzie 2017 r. duże i średnie zakłady przemysłu tłuszczowego wyprodukowały 95,3 tys. ton surowego oleju rzepakowego, czyli mniej o 14,5% niż w poprzednim miesiącu i o 5,6% niż w tym...
 • Stabilizacja cen rzepaku
 • Stabilizacja cen rzepaku

  Jak szacuje Oil World, w sezonie 2017/2018 średnie ceny nasion oleistych i produktów ich przerobu na rynku europejskim będą podobne do notowanych w sezonie poprzednim.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl